Afty - kiedy należy udać się do lekarza?

Afty - kiedy należy udać się do lekarza?

Afty to jedno z najczęstszych schorzeń jamy ustnej. Choć często występują, wiele osób zdaje sobie sprawę, że powinny udać się do lekarza, dopiero gdy afty stają się bolesne i trudne do zniesienia. Afty są małymi i bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej, które pojawiają się na błonie śluzowej. Zazwyczaj mają średnicę od 1 do 3 milimetrów i występują pojedynczo lub w grupach. Najczęściej występują na wewnętrznej stronie wargi, policzkach, języku, podniebieniu lub dziąsłach. Afty mogą mieć białe, żółtawe lub szare zabarwienie, otoczone zaczerwienioną aurą.

Przyczyny aft są różnorodne, ale najczęściej wiąże się je z infekcjami grzybiczymi, stresującymi sytuacjami, osłabioną odpornością, nieprawidłową higieną jamy ustnej, urazami mechanicznymi, reakcjami na niektóre leki lub niedoborem składników odżywczych. Ponadto, afty jamy ustnej mogą być często spotykane u osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelit czy toczeń rumieniowaty układowy. Większość aft samodzielnie goi się w ciągu 1-2 tygodni. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie różnych produktów łagodzących objawy aft i przyspieszających ich proces gojenia, takich jak maść na afty Aftident.

Jednak w niektórych przypadkach może być konieczna profesjonalna pomoc medyczna. Oto kilka sytuacji, w których warto udać się do lekarza:

  • Nawrót aft - Jeśli masz nawracające afty, warto skonsultować się z lekarzem. Ponieważ może to wskazywać na jakąś chorobę podstawową lub niedobór składników odżywczych, lekarz może zlecić odpowiednie badania, takie jak badanie krwi, aby ustalić przyczynę nawrotu. 
  • Duże lub bolesne afty - Jeśli afty są duże, bolesne i utrudniają normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą one prowadzić do trudności w jedzeniu, mówieniu czy oczyszczaniu jamy ustnej, a lekarz może przepisać specjalne leki, aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie.
  • Długotrwałe afty - Jeśli afty utrzymują się przez dłuższy okres, powyżej 2 tygodni, warto skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe afty mogą być związane z poważniejszymi schorzeniami, takimi jak zakażenia wirusowe lub choroby autoimmunologiczne.
  • Trudności w jedzeniu - Jeśli afty utrudniają jedzenie lub prowadzą do niechęci do jedzenia ze względu na ból, warto udać się do lekarza. W przypadku spadku wagi z powodu trudności w jedzeniu, lekarz może zlecić badania diagnostyczne w celu wykluczenia innych schorzeń.
  • Powikłania - Jeśli pojawiają się powikłania, takie jak gorączka, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu lub problemy z układem trawiennym, konieczna jest niezwłoczna pomoc medyczna. Te objawy mogą wskazywać na poważne infekcje, które wymagają szybkiego leczenia.


Należy pamiętać, że afty mogą również występować u dzieci i niemowląt. W przypadku dzieci warto skonsultować się z lekarzem w przypadku trudności w jedzeniu, niepokoju lub gorączki. Aby zapobiegać aftom, należy utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej, unikać stresujących sytuacji, regularnie odwiedzać dentystę i dbać o zdrową, zrównoważoną dietę. Dobrą praktyką jest również unikanie drażniących pokarmów, takich jak owoce cytrusowe czy pikantne potrawy, które mogą wywoływać podrażnienia w jamie ustnej.

Afty są powszechnym schorzeniem jamy ustnej, które zazwyczaj samoistnie się goi. Jednak w przypadku nawrotów, dużych lub bolesnych aft, trudności w jedzeniu, długotrwałych objawów lub powikłań, warto skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna pomoc medyczna może pomóc zidentyfikować przyczynę aft i zalecić odpowiednie leczenie.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Usieciowany kwas hialuronowy do wolumetrii ZFill d...
Okrągłe, ciemnoniebieskie, słodkie i soczyste ...
Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler to urządzenie chłod...
Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, któ...
Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specj...
Naczynia żylne można zaobserwować na niemal ca...