Ciąża a żylaki

Ciąża a żylaki

Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, którym nie wolno się załamywać, lecz należy skutecznie przeciwdziałać i próbować leczyć. Nawet jeżeli przed planowaną ciążą odwiedzaliśmy gabinet lekarza np. flebologa i dbaliśmy o stan układu żylnego, to jednak nie wszystko jest od nas zależne — dużo zależy między innymi od predyspozycji genetycznych, a także budowy i wielkości macicy. Czynnikiem predysponującym są również zmiany hormonalne oraz choroby współistniejące. Kluczowy jest stan naczyń krwionośnych przed poczęciem dziecka, a żylaki najczęściej pojawiają się w kolejnych ciążach i u mam w zaawansowanym wieku, lecz wyłącznością.

Badanie USG żył Doppler
Zmiany naczyniowe często stanowią jeden z pierwszych sygnałów, że rozwija się w nas nowe życie — zazwyczaj pojawiają się w pierwszych dniach ciąży, jednakże mogą powstawać także stopniowo, czyli proporcjonalnie do rozwoju ciąży. Profilaktyka związana ze zmianami naczyń krwionośnych podczas ciąży musi zostać rozpoczęta jak najszybciej, dlatego każda kobieta w stanie błogosławionym powinna skorzystać z badanie USG żył Warszawa, które jest bezpieczne i bezbolesne, jako że jest to badanie ultrasonograficzne. Do gabinetu flebologa szczególnie powinny udać się kobiety, które zyskały żylaki już przed ciążą, a także, gdy żylaki pojawiały się w poprzednich ciążach. Narażone na powstanie żylaków są również kobiety, u których w rodzinie występuje niewydolność żylna i owrzodzenie żylne.

Pierwsze objawy żylaków
U kobiet w ciąży żylaki zaczynają pojawiać się poprzez powstawanie zmian naczynkowych w okolicy kostek, a także na bocznej stronie ud, tzw. pajączków — takie zmiany zaczynają się również pojawiać w okolicy przyśrodkowej partii kolan. Jeżeli odczuwalne jest uczucie swędzenia w okolicy kostek i kolan, a także uczucie ociężałości i opuchlizna, mamy do czynienia z zaburzeniami układu krwionośnego. Do badania USG Doppler kobietę w ciąży powinny także skłonić hemoroidy oraz żylaki pachwin, sromu czy okolicy krocza. Ciąża nie jest stanem stabilnym, ponieważ przez 9 miesięcy dochodzi do powiększenia macicy, dlatego zmiany naczyniowe mogą pojawić się w każdej chwili i dlatego tak ważne jest ich regularne kontrolowanie.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Ola
5/5
W ciąży żylaki były dla mnie jeszcze bardziej problematyczne.
Karolina
5/5
Polecam badanie USG żył Doppler. W szybki i prosty sposób zobaczyć można obraz i stan żył.
~KASIA
5/5
Linkowanie na tej stronie to tania reklama!

3 razy leczyłam żyły (także w linkowanym na tej stronie gabinecie). Dopiero w Klinice Flebologii na Wawelskiej, prawdziwie znający się na temacie lekarze, potrafili mi pomóc. Fachowe podejście, super atmosfera. Dziękuję zespołowi Kliniki Flebologii.
Kasia
5/5
Na szczęście nie każdej kobiecie to się przytrafią podczas ciąży...
Halina
5/5
Żylaki u mnie pojawiły dopiero podczas drugiej ciąży ale dzięki wizycie w centrum flebologicznym oraz zabiegom laseroterapii, problem ten w bardzo krótkim czasie udało się zażegnać.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 4.6/5 (10 opinii)

Pajączki przez wiele osób uważane są wy...
Morsowanie, czyli regularne kąpiele w zimnej wodz...
Afty to bolesne owrzodzenia, które często wystę...
Flebologia to dziedzina medycyny, której nazwa wy...
Żylaki to dość nieprzyjemny problem nie tylko z...
Czy wiesz, że webinary są wybierane przez blisko...