Zobacz również:

Ciąża a żylaki

Ciąża a żylaki

Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, którym nie wolno się załamywać, lecz należy skutecznie przeciwdziałać i próbować leczyć. Nawet jeżeli przed planowaną ciążą odwiedzaliśmy gabinet lekarza np. flebolog Warszawa i dbaliśmy o stan układu żylnego, to jednak nie wszystko jest od nas zależne — dużo zależy między innymi od predyspozycji genetycznych, a także budowy i wielkości macicy. Czynnikiem predysponującym są również zmiany hormonalne oraz choroby współistniejące. Kluczowy jest stan naczyń krwionośnych przed poczęciem dziecka, a żylaki najczęściej pojawiają się w kolejnych ciążach i u mam w zaawansowanym wieku, lecz wyłącznością.

Badanie USG żył Doppler
Zmiany naczyniowe często stanowią jeden z pierwszych sygnałów, że rozwija się w nas nowe życie — zazwyczaj pojawiają się w pierwszych dniach ciąży, jednakże mogą powstawać także stopniowo, czyli proporcjonalnie do rozwoju ciąży. Profilaktyka związana ze zmianami naczyń krwionośnych podczas ciąży musi zostać rozpoczęta jak najszybciej, dlatego każda kobieta w stanie błogosławionym powinna skorzystać z badanie USG żył Warszawa, które jest bezpieczne i bezbolesne, jako że jest to badanie ultrasonograficzne. Do gabinetu flebologa szczególnie powinny udać się kobiety, które zyskały żylaki już przed ciążą, a także, gdy żylaki pojawiały się w poprzednich ciążach. Narażone na powstanie żylaków są również kobiety, u których w rodzinie występuje niewydolność żylna i owrzodzenie żylne.

Pierwsze objawy żylaków
U kobiet w ciąży żylaki zaczynają pojawiać się poprzez powstawanie zmian naczynkowych w okolicy kostek, a także na bocznej stronie ud, tzw. pajączków — takie zmiany zaczynają się również pojawiać w okolicy przyśrodkowej partii kolan. Jeżeli odczuwalne jest uczucie swędzenia w okolicy kostek i kolan, a także uczucie ociężałości i opuchlizna, mamy do czynienia z zaburzeniami układu krwionośnego. Do badania USG Doppler kobietę w ciąży powinny także skłonić hemoroidy oraz żylaki pachwin, sromu czy okolicy krocza. Ciąża nie jest stanem stabilnym, ponieważ przez 9 miesięcy dochodzi do powiększenia macicy, dlatego zmiany naczyniowe mogą pojawić się w każdej chwili i dlatego tak ważne jest ich regularne kontrolowanie.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Ola
5/5
W ciąży żylaki były dla mnie jeszcze bardziej problematyczne.
Karolina
5/5
Polecam badanie USG żył Doppler. W szybki i prosty sposób zobaczyć można obraz i stan żył.
~KASIA
5/5
Linkowanie na tej stronie to tania reklama!

3 razy leczyłam żyły (także w linkowanym na tej stronie gabinecie). Dopiero w Klinice Flebologii na Wawelskiej, prawdziwie znający się na temacie lekarze, potrafili mi pomóc. Fachowe podejście, super atmosfera. Dziękuję zespołowi Kliniki Flebologii.
Kasia
5/5
Na szczęście nie każdej kobiecie to się przytrafią podczas ciąży...
Halina
5/5
Żylaki u mnie pojawiły dopiero podczas drugiej ciąży ale dzięki wizycie w centrum flebologicznym oraz zabiegom laseroterapii, problem ten w bardzo krótkim czasie udało się zażegnać.

Wady zgryzu są bardzo powszechne i diagnozuje si...
Wolumetria twarzy to jeden z najskuteczniejszych s...
Regularne kąpiele w zimnej wodzie gwarantują poz...
Miażdżyca jest chorobą, która statystycz...
Żylaki kończyn dolnych są dość potoczną nazw...
Pajączki na nogach, czyli poszerzone naczynka prz...