Co to jest dyskopatia i jakie są jej rodzaje?

Co to jest dyskopatia i jakie są jej rodzaje?

Przewlekłe lub nagłe bóle kręgosłupa są często spowodowane dyskopatią. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu szkieletowego. Może objąć różne odcinki kręgosłupa, przez co objawy mogą być inne dla każdego rodzaju dyskopatii. Jak rozpoznać tę chorobę?

Co to jest dyskopatia?
Dyskopatia zaliczana jest do przewlekłych chorób kręgosłupa. Dotyka zarówno osoby starsze jak i młode. Najczęściej atakuje w wieku 30-50 lat. U chorego występują patologiczne zmiany w krążkach międzykręgowych, które wywołują silne dolegliwości bólowe, drętwienie, a z czasem nawet problemy przy poruszaniu. Choroba jest spowodowana najczęściej nieprawidłowym stylem życia, złymi nawykami, brakiem aktywności i długotrwałym pracowaniem w jednej pozycji.

Rodzaje dyskopatii
Wśród rodzajów dyskopatii można wyróżnić takie formy jak:

  •  dyskopatia szyjna - zmiany zwyrodnieniowe w kręgach szyjnych powstają w wyniku wielogodzinnej pracy w jednej pozycji, najczęściej przy korzystaniu z komputera. Nienaturalna pozycja szyi powoduje napięcie mięśni szyi, co skutkuje bólem promieniującym często do takich obszarów jak dolna część karku, barki i łopatki. Ponadto po dłuższym czasie u chorego może wystąpić także migrena szyjna.
  • dyskopatia lędźwiowa - ból pojawiający są w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, świadczy najczęściej o dyskopatii lędźwiowej. Jest to bardzo powszechna forma tego schorzenia, ponieważ ta część kręgosłupa jest często bardzo obciążana w trakcie wykonywania różnych czynności. Dyskopatia lędźwiowa wywołuje rwę kulszową, powodując silne bóle kończyny, przebiegające wzdłuż nerwu kulszowego.
  • dyskopatia piersiowa - jest to najrzadszą forma dyskopatii, co nie jest jednak równoznaczne z tym, że nie cierpi na nią duża liczna osób. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, jednak postępuje wraz z wiekiem, powodując stopniowe odwadnianie krążka międzykręgowego. Powstają również mikrourazy, przez co dochodzi do podrażnienia tkanek i wystąpienia stanu zapalnego.

Część z objawów jakie występują przy dyskopatii są wspólne dla wszystkich jej form. Najłatwiej rozpoznać jednak miejsce dyskopatii po tym, w którym miejscu objawia się ból. Najczęściej występuje w odcinku zmienionym chorobowo.

Przeczytaj również http://www.flebolog.rzeszow.pl/aktualnosci/rehabilitacja-w-dyskopatii.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Marta
5/5
Mam objawy takiej choroby. Wybiorę się na wizytę do ortopedy.
Ilona
5/5
Niestety doskwiera mi dyskopatia lędźwiowa.
Maciej
5/5
Bardzo nie przyjemne schorzenie, a ból z tym związany w przypadku odcinka lędźwiowego, dla mnie był wręcz nie do zniesienia. Dobrze, poddając się leczeniu znaleźć jak najlepszego rehabilitanta!
Anna
5/5
Sprawdziła mi się terapia manualna w leczeniu dyskopatii.
Barbara
5/5
Dyskopatia szyjna do okropne zwyrodnienie...
Andrzej71
5/5
Jestem zawodowym kierowcom z prawie 30 letnim doświadczeniem, kiedy zaczynałem nie było wtedy tak zaawansowanych systemów pneumatycznych jeśli chodzi o fotele jakie mamy dzisiaj. Choroba uziemiła mnie dopiero po 20 latach wykonywania pracy, na szczęście skuteczna rehabilitacja pozwoliła wrócić po 1,5 roku z powrotem za kółko. Aktualnie w przerwach w pracy regularnie uczęszczam na zabiegi do przychodni Rehavitae jako, iż pochodzę z małej miejscowości koło Ostrowca dzięki czemu mogę cały czas pracować w sowim zawodzie.

Zobacz również

Żylaki to poskręcane i uwypuklone naczynia krwio...
Z problemem poszerzonych żył na rękach zmaga si...
Afty są jednym z najczęstszych schorzeń jamy us...
Pleśniawka, inaczej znana jako grzybica jamy ustn...
Morsowanie, czyli regularne kąpiele w zimnej wodz...
Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotn...