Co to są hemoroidy i jak je leczyć?

Co to są hemoroidy i jak je leczyć?

Hemoroidy są powszechnym problemem, który dotyczy większej liczby osób niż może nam się wydawać. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są utrapieniem dla osób starszych, jak również dla młodszych. Dla wielu z nich stanowią bardzo wstydliwą dolegliwość, dlatego część osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy problem jest bardzo poważny. Aby do tego nie dopuścić warto zapobiegać powstawaniu choroby hemoroidalnej, a gdy pojawią się niepokojące sygnały czym prędzej podjąć odpowiednie leczenie.

Co to są hemoroidy?
Hemoroidy, wbrew temu co mogłoby się wydawać posiadamy wszyscy. Są to niewielkie naczynia zlokalizowane w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, które odpowiadają za proces wypróżniania i kontrolują wydalanie gazów. Podczas parcia, hemoroidy odprowadzają krew, aby umożliwić wypróżnienie. Przyjęło się jednak, że nazwą hemoroidy jest określana choroba, która powstaje w momencie, gdy guzki wypełniają się w nadmierny sposób krwią i nie są zdolne całkowicie jej odprowadzić. Wtedy pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a z czasem guzki wypadają i pozostają na zewnątrz odbytu, co skutkuje bolesnym obrzękiem i stanem zapalnym.

Hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne
Ze względu na ulokowanie, hemoroidy możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrzne znajdują się pod błoną śluzową, która nie posiada nerwów. Guzki te są więc niewyczuwalne i nie powodują bólu. Problem można zaobserwować w zasadzie głównie na podstawie krwawienia. Towarzyszy temu również często wydzielina o konsystencji śluzu. W następnym etapie guzki mogą wypadać. Wtedy pojawiają się również dolegliwości bólowe. Hemoroidy zewnętrzne są łatwiejsze do zauważenia i rozpoznania, ponieważ można je wyczuć. Okolice odbytu stają się wtedy opuchnięte, powstaje obrzęk, swędzenie, a podczas wypróżniania może występować także krwawienie i ból. Duży dyskomfort powoduje również codzienna higiena. Stan, w którym dochodzi do przekrwienia hemoroidów określany jest jako żylaki odbytu i wymaga leczenia.

Jak leczyć hemoroidy?
Z objawami warto zgłosić się do lekarza jak najwcześniej. Pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia. W diagnostyce stosuje się przede wszystkim wywiad z chorym, który pozwala wykazać czy objawy rzeczywiście mogą wskazywać na hemoroidy czy inne schorzenia. Diagnostyką zajmuje się lekarz proktolog lub flebolog. Najczęściej przeprowadza się badanie wziernikowe, czyli anoskopię lub rektoskopię. Narzędzie wyposażone we własne źródło światła wprowadza się do odbytnicy, dzięki czemu lekarz może zauważyć zmiany. Jeśli choroba jest w początkowym stadium, zazwyczaj wystarczy leczenie zachowawcze. Polega ono przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych, czyli unikaniu potraw mogących powodować zaparcia i włączenie do diety pokarmów z dużą ilością błonnika. Należy zwiększyć aktywność fizyczną i wypijać dużą ilość niegazowanej wody. Jeśli metody zachowawcze wymagają wsparcia farmakologicznego, lekarz może przepisać czopki oraz maści, które pozwolą zredukować świąd, pieczenie i ból. Zawierają one najczęściej substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i wzmacniające naczynia żylne. Przy nasilonych objawach stosuje się preparaty na bazie antybiotyków i sterydów.

Zabiegi na hemoroidy
Kiedy osoba z chorobą hemoroidalną zbyt długo zwleka z pójściem do lekarza lub gdy dolegliwości nawracają mimo stosowania leczenia, należy rozważyć odpowiedni zabieg. Żylaki odbytu można usuwać skleroterapią, która polega na wprowadzeniu do naczynia specjalnego preparatu, powodującego obkurczenie i zamknięcie jego ścian. Skleroterapia jest możliwa do zastosowania wyłącznie wtedy, gdy żylaki nie są ulokowane na zewnątrz odbytu. Często przeprowadza również laserowe usuwanie hemoroidów. W najbardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się hemoroidektomię lub klasyczną operację.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Masaż bańką chińską jest niezwykle popularnym...
Afty jamy ustnej to bolesne owrzodzenia, które po...
W dzisiejszym medycznym świecie cyfrowa radiograf...
Problemy z naczynkami dotyczą szerokiej grupy os...
Pleśniawka, inaczej znana jako grzybica jamy ustn...
Przewlekłe lub nagłe bóle kręgosłupa są czę...