Czym jest badanie dopplerowskie?

Czym jest badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie występuje pod nazwą USG Doppler - jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne przeprowadzane podczas konsultacji flebologicznej u doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza - lekarz flebolog. W badaniu diagnostycznym wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny, dzięki któremu można ocenić stan układu krwionośnego, a także sprawdzenie, czy w żyłach nie występują niedrożności, nieprawidłowości czy zakrzepy. Badanie umożliwia również sprawdzenie stanu zastawek żylnych, jak również przepływu krwi w żyłach, dzięki czemu lekarz szybko może wykryć przewlekłą niewydolność żylną lub inne zmiany w postaci żylaków czy tętniaka.

Jak wyglądania badanie USG Doppler?
Badanie USG Doppler polega na wykorzystaniu efektu Dopplera, jak wskazuje sama nazwa badania. Głowica aparatu ultrasonograficznego zostaje przyłożona do skóry pacjenta w miejscach, w których sprawdzany będzie stan układu krwionośnego. Urządzenie wysyła falę dźwiękową, która przenika skórę i odbija się od cząsteczek krwi oraz organów, a następnie powraca do głowicy urządzenia. Sygnał odbierany przez głowicę jest przesyłany do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje obraz i umożliwia wyświetlenie go na monitorze. Dzięki takiemu działaniu aparatu możliwe jest dokładne sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się żyły oraz tętnice układu krwionośnego.

Czy badanie mogą wykonywać kobiety w ciąży?
Ultrasonograficzne badanie żył z efektem Dopplera spokojnie można przeprowadzić u kobiet w ciąży, ponieważ jest to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Do tego bezbolesnego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, dlatego można je wykonać praktycznie w każdej porze dnia u każdego pacjenta - nie ma większych przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie warto odłożyć na inny termin, gdy na badanej powierzchni mamy do czynienia z otwartą raną, ponieważ przesuwanie po niej głowicą nie tylko może być bolesne, ale również może doprowadzić do stanów zapalnych lub zakażenia bakteryjnego.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
monika
5/5
Warto z każdą dziwną zmianą żylna udać sie na konsultacje do lekarza flebologa !

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 3.29/5 (7 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Usieciowany kwas hialuronowy do wolumetrii ZFill d...
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym uchodzą za jedne...
Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagaj...
Regularne kąpiele w zimnej wodzie gwarantują poz...
Skleroterapia jest nowoczesnym zabiegiem i tzw. z...
Flebolog, czyli specjalista zajmujący się leczen...