Zobacz również:

Czym jest badanie dopplerowskie?

Czym jest badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie występuje pod nazwą USG Doppler - jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne przeprowadzane podczas konsultacji flebologicznej u doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza - lekarz flebolog. W badaniu diagnostycznym wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny, dzięki któremu można ocenić stan układu krwionośnego, a także sprawdzenie, czy w żyłach nie występują niedrożności, nieprawidłowości czy zakrzepy. Badanie umożliwia również sprawdzenie stanu zastawek żylnych, jak również przepływu krwi w żyłach, dzięki czemu lekarz szybko może wykryć przewlekłą niewydolność żylną lub inne zmiany w postaci żylaków czy tętniaka.

Jak wyglądania badanie USG Doppler?
Badanie USG Doppler polega na wykorzystaniu efektu Dopplera, jak wskazuje sama nazwa badania. Głowica aparatu ultrasonograficznego zostaje przyłożona do skóry pacjenta w miejscach, w których sprawdzany będzie stan układu krwionośnego. Urządzenie wysyła falę dźwiękową, która przenika skórę i odbija się od cząsteczek krwi oraz organów, a następnie powraca do głowicy urządzenia. Sygnał odbierany przez głowicę jest przesyłany do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje obraz i umożliwia wyświetlenie go na monitorze. Dzięki takiemu działaniu aparatu możliwe jest dokładne sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się żyły oraz tętnice układu krwionośnego.

Czy badanie mogą wykonywać kobiety w ciąży?
Ultrasonograficzne badanie żył z efektem Dopplera spokojnie można przeprowadzić u kobiet w ciąży, ponieważ jest to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Do tego bezbolesnego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, dlatego można je wykonać praktycznie w każdej porze dnia u każdego pacjenta - nie ma większych przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie warto odłożyć na inny termin, gdy na badanej powierzchni mamy do czynienia z otwartą raną, ponieważ przesuwanie po niej głowicą nie tylko może być bolesne, ale również może doprowadzić do stanów zapalnych lub zakażenia bakteryjnego.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
monika
5/5
Warto z każdą dziwną zmianą żylna udać sie na konsultacje do lekarza flebologa !

Zobacz również

Usieciowany kwas hialuronowy do wolumetrii ZFill d...
Żyły są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjono...
Przewlekłe lub nagłe bóle kręgosłupa s...
Czy wiesz, że webinary są wybierane przez blisko...
Refluks żylny to nic innego jak cofanie krwi w na...
Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako ...