Czym różni się zabieg skleroterapii od zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Czym różni się zabieg skleroterapii od zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Pojawiające się na nogach niebieskie lub czerwone naczynka to nie tylko problem natury estetycznej, ale również jeden z pierwszych objawów rozwijającej się niewydolności żylnej, która może rozwinąć się w kierunku żylaków, a nawet poważnych zakrzepów, które mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia oraz życia. Większe zmiany w kolorze niebieskim nazywane są venulektazjami, natomiast zmiany czerwone nazywane są teleangiektazjami, które znane są z mniejszej rozległości pękniętego naczynka. Jakimi metodami najlepiej pozbyć się wspomnianych pajączków?

Skleroterapia, czyli małoinwazyjny zabieg na pajączki
Dużą popularnością wśród flebologów cieszy się skleroterapia, która jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na podaniu preparatu chemicznego w formie piany lub płynu za pomocą cienkiej igły do światła naczynia. Skleroterapia jest również idealnym zabiegiem do likwidowania żylaków - wszystkim zmian małych oraz średniej wielkości. W przypadku mało bolesnej skleroterapii konieczne jest wprowadzenie igły do światła naczynia, a jeżeli tak się nie stanie i preparat zostanie podany poza naczynie, może dojść do pojawienia się powikłań, dlatego skleroterapia będzie lepszym zabiegiem do eliminacji venulektazji niż teleangiektazji. 

A może zabieg laserowego usuwania żylaków?
Przez flebologów niezwykle polecany jest również zabieg laserowego usuwania żylaków, który polega na wysłaniu wiązki światła, która oddziałuje na naczynie. We wspomnianym naczyniu krew ulega podgrzaniu i przyczynia się do zniszczenia wewnętrznej warstwy żyłki, co doprowadza ewentualnie do zamknięcia pękniętego naczynka i jego eliminacji. Metoda laserowego usuwania ma zastosowanie w przypadku naczynek, których wielkość nie przekracza 4 mm. Metoda uważana jest za niezwykle skuteczną, ponieważ pozwala na usunięcie nawet najmniejszych zmian bez widoczne naczynia zaopatrującego. Laserowe usuwanie żylaków pozwala na dość precyzyjne usunięcie niechcianych pajączków. W dodatku jest to zabieg o małym stopniu odczuwalnego bólu, a także zabieg bezpieczny, po którym nie powinny wystąpić powikłania. Wybierając się na zabieg laserowego usuwania czerwonych pajączków, należy zwrócić uwagę na laser, który używany jest w gabinecie, ponieważ im większa jakość lasera, tym większą skuteczność i bezpieczeństwo może zapewnić pacjentowi. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
Alicja
Bardzo ciekawy artykuł.
Zofia
5/5
O zabiegu skleroterapii usłyszałam od lekarza, jestem zainteresowana tym zabiegiem.
Dorota M.
5/5
Polecam laserowe usuwanie żylaków.

Zobacz również

Obrzęk tłuszczowy to schorzenie, które znane je...
Afty to bolesne owrzodzenia, które często wystę...
Regularne kąpiele w zimnej wodzie gwarantują poz...
Pasta do zębów odgrywa kluczową rolę w u...
Układ krwionośny jest szczególnie narażony na ...
W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...