Dlaczego powstają żylaki i jak sobie z nimi radzić?

Dlaczego powstają żylaki i jak sobie z nimi radzić?

Żylaki to dość nieprzyjemny problem nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ zwykle towarzyszą im różne, nieprzyjemne symptomy. Jednak na szczęście obecny postęp technologiczny i rozwój medycyny przyczyniły się do stosowania nieinwazyjnej i bezbolesnej diagnostyki w tym zakresie oraz do powstania licznych, skutecznych metod leczenia żylaków. Jak więc rozpoznać, że borykamy się właśnie z tym problemem i jak sobie z nim z powodzeniem poradzić?

Czym są żylaki?

Żylaki można zdefiniować jako rozszerzone żyły, które charakteryzują się krętym ułożeniem i wypukłością, co widać nawet gołym okiem. Problem ten pojawia się w obrębie nóg i niestety stanowi coś więcej niż defekt kosmetyczny. Żylaki wiążą się z uporczywymi i nieprzyjemnymi objawami, wśród których można wymienić: ból, swędzenie, pieczenie i nabrzmiałość kończyn dolnych. Zdarza się, że żylaki osiągają taki stopień zaawansowania, iż towarzyszą im szczególnie dotkliwe oznaki, jak np. owrzodzenia oraz stwardnienia tłuszczowe. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby nie doprowadzić swoich nóg do aż takiego stadium poprzez zapobieganie powstawaniu oraz ich leczenie.

Dlaczego powstają żylaki?

Niestety na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Można jedynie wymienić czynniki, które w większym lub mniejszym stopniu mogą je spowodować. Najczęstszymi powodami, na które niestety nie mamy wpływu, są uwarunkowania genetyczne, wiek oraz styl życia związany z pracą o charakterze stojącym bądź siedzącym. Jednak na co poniektóre przyczyny powstawania żylaków mamy nawet dość spory wpływ, ponieważ możemy zadbać o zdrowy tryb życia związany z odpowiednią ilością aktywności fizycznej, prawidłowym odżywaniem się oraz ubieraniem wygodnych i właściwie dobranych butów.

Dlaczego należy leczyć żylaki?

Żylaki to taka dolegliwość, z którą po prostu można na co dzień żyć, jednak ich nieleczenie niesie nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim objawy mogą się nasilić i stać się wyjątkowo dotkliwe. W dużo gorszym wypadku mogą pojawić się szczególnie nieprzyjemne powikłania, które są niebezpiecznie dla zdrowia i dużo trudniejsze do wyleczenia. Można tutaj choćby wymienić zespół pozakrzepowy oraz zakrzepowe zapalenie żył. Ponadto żylaki mogą bezpośrednio przyczynić się do rozwinięcia się innych, o dużo gorszym przebiegu chorób.

Jak wygląda diagnozowanie żylaków?

Współczesne czasy przyniosły spore możliwości z zakresu diagnostyki żylaków, dzięki czemu jest skuteczna i przebiega bezboleśnie. Żylaki diagnozuje się podczas badania USG Doppler, które dodatkowo jest w stanie ocenić zaawansowanie problemu i wykryć obecność innych chorób związanych z żyłami.

W jaki sposób leczy się żylaki?

Obecnie jest dużo metod leczenia żylaków, które odpowiadają różnym stopniom nasilenia problemu. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, czyli lekarza flebologa, który w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie dobierze najlepszą formę leczenia dla danego przypadku. Najbardziej znanym, całkowicie nieinwazyjnym sposobem jest korzystanie ze specjalnych podkolanówek albo pończoch, które maja za zadanie podpierać żyły widoczne przez skórę. Inną metodą jest skleroterapia, którą inaczej nazywa się leczeniem obliteracyjnym - w tym wypadku lekarz wstrzykuje w odpowiednie miejsca specjalny preparat. Jeśli te metody okazują się niewystarczające, leczenie żylaków może odbywać się poprzez zastosowanie lasera, a w najcięższych przypadkach można usunąć je chirurgicznie.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Pasta do zębów odgrywa kluczową rolę w u...
Masaż bańką chińską jest niezwykle popularnym...
Morsowanie, czyli regularne kąpiele w zimnej wodz...
Żylaki są problemem na globalną skalę, poniewa...
W dzisiejszych czasach, technologia informatyczna ...
Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, któ...