Flebologia, czego dotyczy ta specjalizacja?

Flebologia, czego dotyczy ta specjalizacja?

Flebologia to dziedzina medycyny, której nazwa wywodzi się od greckich słów phlebos "żyła" oraz logos "nauka". Tak więc lekarzem, który specjalizuje się we flebologii, nazywamy flebologiem. Flebolog jest lekarzem zajmujących się profilaktyką, diagnostykę oraz leczeniem naczyń żylnych i schorzeń ich dotyczących, np. żylaków czy zakrzepicy żył głębokich. Flebologia zajmuje się przede wszystkim takimi schorzeniami, jak: żylaki, pajączki, owrzodzenia żylne, zakrzepica żylna czy żylaki w dość nietypowych lokalizacjach.

Kiedy udać się do flebologa?

Badania wskazują, że prawie 40% kobiet oraz 30% mężczyzn zmaga się z problemami żylnymi, jednakże nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczenie wspomnianych chorób może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia zakrzepów i zatorów. Kiedy warto udać się do lekarza flebologa na konsultację? W przypadku odczucia ciężkości nóg, wieczornej opuchlizny szczególnie w okolicach kostek, jak również na łydkach i kostkach. Również w przypadku, gdy zauważymy u siebie pajączki, które są jednym z objawów rozwijających się stanów chorobowych. Warto pamiętać, że chociaż na początku pajączki są jedynie problemem estetycznym, to jednak w przypadku zaawansowanej zakrzepicy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Żylaki najczęściej są problemem genetycznym, jednakże mogą pojawić się również u osób nadużywających alkoholu, prowadzących siedzący lub stojący tryb życia, jak również źle się odżywiających i otyłych.

Jak wygląda leczenie żylaków?

Nieleczone choroby żylne mogą prowadzić do groźnych dla ludzkiego życia konsekwencji, np. zatoru płucnego, zwężenia światła tętnic, jak również nadciśnienia. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej flebolog nie tylko przeprowadzi szczegółowy wywiad, ale również skieruje nas na USG Doppler, a więc obrazowe badanie żył i tętnic, które umożliwi lekarzowi sprawdzenie przepływu krwi w żyłach, ogólny stan żył, jak również stan zastawek, które są odpowiedzialne za utrzymanie krwi przed jej cofaniem się. Po USG Doppler lekarz może podjąć decyzję o leczeniu za pomocą zabiegów małoinwazyjnych.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 3.29/5 (7 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Dbanie o zdrowie zębów i dziąseł to nie ...
Lasery wykorzystywane są przede wszystkim w medyc...
Zabieg skleroterapii przeznaczony jest dla osób, ...
Afty są jednym z najczęstszych schorzeń jamy us...
Afty to bolesne i irytujące owrzodzenia jamy ustn...
Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się dia...