Flebologia, czym się zajmuje ta dziedzina medycyny?

Flebologia, czym się zajmuje ta dziedzina medycyny?

Flebologia to dziedzina medycyny, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Pierwszy człon jej nazwy wywodzi się od greckiego słowa phlebos, oznaczającego żyłę. To właśnie leczeniem tych naczyń zajmuje się flebologia. W wysokorozwiniętych krajach, w tym również w Polsce, choroby żył stają się coraz bardziej powszechne z powodu ciągłego stresu, siedzącej pracy, niskiej aktywności fizycznej i i złej diety. Rozwój medycyny w tym kierunku stał się zatem koniecznością.

Dlaczego flebologia jest tak bardzo potrzebna?
Ze statystyk wynika, że choroby żył stanowią poważny problem. Pomimo że świadomość na temat występowania chorób oraz ich zapobiegania stale wzrasta, to procent zachorowań jest niezmiennie bardzo wysoki. Wpływa na to przede wszystkim powszechny tryb życia, który wymusza praca w siedzącej pozycji. Do tego przyczynia się również stres, zła dieta i niska aktywność fizyczna. Na choroby żył częściej zapadają kobiety, jednak różnica jest niewielka. Do zachorowań dochodzi w różnym wieku. Dzięki rozwojowi tej dziedziny można wcześnie diagnozować schorzenia, a także stosować skuteczne i bezpieczne metody leczenia. Wiele zmian można usunąć nie tylko operacyjnie, ale również za pomocą mało inwazyjnych metod, jak na przykład skleroterapia.

Jakie choroby leczy flebologia?
Wśród chorób żylnych przewodzą żylaki. Duża część osób uważa je wyłącznie za problem natury estetycznej. W rzeczywistości jednak, bagatelizowanie ich może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Nieleczone żylaki prowadzą do powstawania owrzodzeń oraz zakrzepowego zapalenia żył. Oprócz żylaków na kończynach dolnych, powszechnym problemem są również hemoroidy, na które cierpi nawet co druga dorosła osoba. Wypadające guzki krwawnicze również są wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń żylnych i wymagają szybkiego leczenia. Flebologia zajmuje się również usuwaniem zmian estetycznych, czyli poszerzonych naczyń włosowatych powszechnie nazywanych pajączkami. Przed zabiegiem wykonuje się także badanie, które pozwala ocenić czy nie są one objawem rozwijającej się niewydolności żylnej.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (9)
hemoroidy
5/5
Hemoroidy - wstydliwa przypadłość ale ... ciezko sie przebić psychicznie zeby iść z tym do specjalisty
Anna
5/5
Siedząca praca w dzisiejszych czasach jest głównym czynnikiem powodującym zanik krążenia w żyłach. Przez to powstają pajączki, żylaki. Sama o tym wiem, bo od wielu lat pracuję w pozycji siedzącej.
Nikodem
5/5
Do czasu przeczytania tego artykułu nie wiedziałem co to jest flebologia.
Julia
5/5
Mnie na całe szczęście ten problem nie dotyczy, ale to bardzo ważne co tu napisane. Medycyna ma wielkie możliwości w tych czasach.
Jolanta
5/5
Oferty gabinetów jakie mamy dzisiaj to duża pomoc dla osób takich jak ja. Dzięki możliwości jaką jest laserowe usuwanie żylaków, bez konieczności przykucia na parę dni do łóżka, pozbyłam się problemu.
Justyna
5/5
Specjalista flebolog dr Paluch bardzo dobrze radzi sobie z pajączkami i żylakami. Polecam.
Teresa
5/5
Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach nie wie i nie korzysta z usług flebologa. Niektóre osoby nie zdają sobie nawet sprawy ze swoich chorób.
Dorota
5/5
Mnie polecono gabinet dr Paluch i tam właśnie poddałam się zabiegowi usuwania pajączków metodą laserową. Także polecam.
Monika
5/5
Laseroterapia to najlepsza metoda na pajączki jaką mi do tej pory zaproponowano. Najbardziej widoczne dla mnie rezultaty leczenia. Korzystam z usług kliniki medycyny estetycznej dr Parda w podwarszawskim Piasecznie.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (43 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...
Pasta do zębów odgrywa kluczową rolę w u...
Żylaki to bardzo poważny problem, który wymaga ...
Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, któ...
Obrzęk tłuszczowy to schorzenie, które znane je...
ZFill Refresh 2 to produkt na bazie usieciowanego ...