Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia, m.in. zakrzepicą oraz przewlekłą niewydolnością żylną. Z wyrobów uciskowych profilaktycznie mogą korzystać również osoby z obrzękami nóg, pajączkami, a także małymi i średniej wielkości żylakami. Pończochy i rajstopy uciskowe są niezwykle skuteczne, jednakże pod jednym warunkiem — jeżeli są właściwie dobrane! Jeżeli wyroby uciskowe zostaną nieprawidłowo wybrane, mogą przynieść jednak więcej szkody niż pożytku. Głównym zadaniem wyrobów uciskowych jest wywieranie kontrolowanego nacisku na kończyny dolne oraz ich żyły. Jeżeli siła nacisku na żyły będzie zbyt mała, noszenie takich wyrobów nie przyniesie nam żadnych korzyści. Natomiast, gdy siła nacisku będzie zbyt duża przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych może się znacząco pogorszyć. Jak dopasować pończochy uciskowe?
Wyroby uciskowe są chętnie wykorzystywane w kompresjoterapii, czyli terapii stopniowego ucisku. Uznaje się, że najmocniejszy ucisk powinien przypadać na okolice stawu skokowego, a następnie rozluźniać się w kierunku pachwiny ku górze. Dzięki takiemu działaniu wyrobów uciskowych zwiększymy przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych i zmniejszymy refluks żylny, co pozwoli nam na zmniejszenie ilości zalegającej krwi w żyłach powierzchniowych. Kompresjoterapia jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie obrzęków kończyn dolnych, jak również na poprawę stanu krążenia.
Decydując się na wyroby uciskowe mamy do wyboru m.in. pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe, podkolanówki uciskowe, jak również opaski uciskowe. Który wyrób uciskowy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Określa to przede wszystkim umiejscowienie zmian żylnych widocznych na nogach, dlatego warto poradzić się lekarza flebologa, który typ wyrobów uciskowych będzie dla nas najlepszy, a także jaki stopień nacisku zastosować. Produkty uciskowe posiadają aż cztery stopnie nacisku, które dobierane są w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli chcemy zapobiegać żylakom i noszenie pończoch ma być wyłącznie działaniem profilaktycznym, najczęściej stosuje się pończochy o niskim ucisku (8-14 mm Hg). Jeżeli na kończynach dolnych pojawiają się teleangiektazje (pajączki) i zaczynają być widoczne niewielkie żylaki, najczęściej wybierane są wyroby uciskowe o I stopniu kompresji (15-24 mm Hg). Duże żylaki najczęściej traktuje się produktami uciskowymi o II stopniu kompresji (25-34 mm Hg), które również są chętnie stosowane przez pacjentów po przebytych zabiegach usuwania żylaków. III stopień kompresji, który wynosi od 35 do 44 mm Hg, stosuje się przy zaawansowanej niewydolności żylnej, natomiast IV stopień kompresji (44 mm Hg) wykorzystywany jest w zespołach pozakrzepowych oraz w przypadku wystąpienia obrzęków limfatycznych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni