Jak objawia się obrzęk tłuszczowy?

Jak objawia się obrzęk tłuszczowy?

Obrzęk tłuszczowy to schorzenie, które znane jest również pod nazwą lipoedemia. Jest to powszechnie występująca patologia niezwykle problematyczna dla wielu kobiet, ponieważ uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chociaż obrzęk tłuszczowy jest schorzeniem powszechnym, to jednak tylko nieliczni lekarze potrafią go rozpoznać.

Czym mianowicie objawia się obrzęk tłuszczowy?
Podskórne schorzenie lipoedemia sprawia, że pomimo stosowania diet, regularnych ćwiczeń i prowadzenia zdrowego trybu życia, ciało nie zmienia swojej postaci i wygląda jak ciało osoby, która o siebie w ogólnie nie dba. W dalszym stadium rozwoju schorzenia pojawiają się ogromne bóle nóg oraz widoczne zaczynają być żylaki. Obrzęk tłuszczowy polega na nieprawidłowym rozmieszczaniu się tkanki tłuszczowej — na skórze bardzo często pojawiają się siniaki, a także cechą charakterystyczną schorzenia jest insulinoodporność. Kobieta dotknięta chorobą będzie miała nieproporcjonalne ciało — najczęściej w miejscu pośladków, ud, łydek oraz ramion.

Kto jest narażony na powstanie obrzęku tłuszczowego?
Badania wykazują, że na lipoedemię najbardziej narażone są kobiety i chociaż przyczyny obrzęku tłuszczowego nie są do końca znane, to jednak podłoże schorzenia można określić jako wieloczynnikowe. Patologia występuje u osób z normalnym, a także podwyższonym BMI. Prawdopodobnie jest to schorzenie dziedziczne, które można również upatrywać w zaburzeniach hormonalnych. Kolejnymi powodami, które mogą sprzyjać rozwijaniu choroby jest mikroangiopatia, tj. schorzenie, które atakuje najmniejsze naczynia krwionośne.

Czy da się wyleczyć lipodemię?
W przypadku obrzęku tłuszczowego niezwykle ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby, ponieważ tylko wdrożenie odpowiedniej profilaktyki może spowolnić rozwój choroby. Prawidłowe postępowanie z chorobą może nawet całkowicie zahamować jej rozwój. Leczenie polega przede wszystkim na wprowadzenie pacjenta na ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną oraz działanie interdyscyplinarne.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (8)
mama kazika
5/5
Jak objawia się obrzęk tłuszczowy przy złej diecie ?
Paula
5/5
Obrzęk tłuszczowy jest dziedziczny, moja mama zmaga się z tym problemem.
Dorota
5/5
Znam osobę, która walczy z tą chorobą i faktycznie doskwiera jej problem żylaków.
N.
5/5
Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałam wcześniej co to lipoedemia.
Mira
5/5
Gdzie w takim razie, do jakiego specjalisty udać się z takim schorzeniem?
Klara
5/5
Poznałam problem lipodemii na własnej skórze i to ważne co tutaj napisano - ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna jest w tym przypadku niezbędna, jednak odpowiednie nastawienie i duża dyscyplina pozwalają zwalczyć zarówno chorobę jak i towarzyszące powikłania.
Ewa
5/5
Nie słyszałam nigdy o takiej chorobie. Ciekawy artykuł.
Daria
5/5
Lipoedemia to bardzo uciążliwa choroba. Potrafi być bardzo problematyczna.

Zobacz również

Masaż bańką chińską jest niezwykle popularnym...
W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...
Kaszel jest bezwarunkowym, tzn. fizjologicznym odr...
Naczynia żylne można zaobserwować na niemal ca...
Prawidłowa technika szczotkowania zębów jest kl...
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym uchodzą za jedne...