Jak powstają pajączki pod kolanami?

Jak powstają pajączki pod kolanami?

Pajączki przez wiele osób uważane są wyłącznie za defekt estetyczny, jednakże mogą być one objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Występowanie pajączków w okolicy dołów podkolanowyc jest najczęstszą lokalizacją zmian naczyniowych w obrębie kończyn dolnych. Do najczęstszych przyczyn powstania zmian w tej okolicy można zaliczyć nadmiernie napięcie i przeciążenie miejsca, chodzenie w butach na obcasach, uszkodzenie żył przeszywających lub żyły odstrzałkowej, a także pojawianie się zbiorników płynowych w dole podkolanowym. Przypadłość może wystąpić w każdym wieku i nie jest raczej zależna od stopnia aktywności fizycznej, ponieważ pajączki bardzo często pojawiają się również u osób aktywnych.

Skuteczne leczenie pajączków
W przypadku pajączków pod kolanami konieczna jest wizyta kontrolna u flebologa, który wykona badanie USG Dopplera, czyli badanie ultrasonograficzne, które pozwoli na określenie przyczyny problemu, a także jego skali. Najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania takich zmian jest zabieg skleroterapii, do którego dobierane są odpowiednie preparaty zamykające naczynka. Podczas zabiegu zazwyczaj używa się formy płynnej oraz spienionej — podczas takiego zabiegu niezwykle istotną kwestią jest używanie aparatu USG, dzięki któremu będzie można precyzyjnie zlokalizować miejsce problemu i wstrzyknąć odpowiednią substancję, dzięki której naczynie ulegnie zmniejszeniu, zwłóknieniu i całkowicie zniknie. Ponadto dół podkolanowy jest miejscem, w którym przebiega dużo istotnych struktur anatomicznych, dlatego niezwykle ważna jest precyzja podczas zabiegu.

Skleroterapia — co to za zabieg?
Skleroterapia to zabieg szybki i bezpieczny dla pacjenta, który nie wymaga hospitalizacji, pozabiegowego leżenia oraz znieczulenia. Zabieg można wykonywać u każdego pacjenta w dowolnej porze roku. Skleroterapia przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością żył o zmniejszonym kalibrze, a więc można do niego zaliczyć również pajączki. Sam zabieg trwa ok. 30 minut — konieczne jest po nim pójście na kilkudziesięciu minutowy spacer. Skleroterapia polega na podawaniu do światła naczynia specjalnego preparatu — stężenie jest dobierane odpowiednio do każdego pacjenta. Preparat podawany jest cienką igłą, dzięki czemu nie jest on bolesny. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu zależy przede wszystkim od skali uszkodzenia wewnętrznej struktury żył.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, stało ...
Afty to bolesne owrzodzenia, które często wystę...
Hemoroidy są powszechnym problemem, który dotycz...
Pajączki przez wiele osób uważane są wy...
Pleśniawka, inaczej znana jako grzybica jamy ustn...
Żylaki miejsc intymnych to problem, który dotyka...