Pajączki przez wiele osób uważane są wyłącznie za defekt estetyczny, jednakże mogą być one objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Występowanie pajączków w okolicy dołów podkolanowyc jest najczęstszą lokalizacją zmian naczyniowych w obrębie kończyn dolnych. Do najczęstszych przyczyn powstania zmian w tej okolicy można zaliczyć nadmiernie napięcie i przeciążenie miejsca, chodzenie w butach na obcasach, uszkodzenie żył przeszywających lub żyły odstrzałkowej, a także pojawianie się zbiorników płynowych w dole podkolanowym. Przypadłość może wystąpić w każdym wieku i nie jest raczej zależna od stopnia aktywności fizycznej, ponieważ pajączki bardzo często pojawiają się również u osób aktywnych.
Skuteczne leczenie pajączków
W przypadku pajączków pod kolanami konieczna jest wizyta kontrolna u flebologa, który wykona badanie USG Dopplera, czyli badanie ultrasonograficzne, które pozwoli na określenie przyczyny problemu, a także jego skali. Najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania takich zmian jest zabieg skleroterapii, do którego dobierane są odpowiednie preparaty zamykające naczynka. Podczas zabiegu zazwyczaj używa się formy płynnej oraz spienionej — podczas takiego zabiegu niezwykle istotną kwestią jest używanie aparatu USG, dzięki któremu będzie można precyzyjnie zlokalizować miejsce problemu i wstrzyknąć odpowiednią substancję, dzięki której naczynie ulegnie zmniejszeniu, zwłóknieniu i całkowicie zniknie. Ponadto dół podkolanowy jest miejscem, w którym przebiega dużo istotnych struktur anatomicznych, dlatego niezwykle ważna jest precyzja podczas zabiegu.
Skleroterapia — co to za zabieg?
Skleroterapia to zabieg szybki i bezpieczny dla pacjenta, który nie wymaga hospitalizacji, pozabiegowego leżenia oraz znieczulenia. Zabieg można wykonywać u każdego pacjenta w dowolnej porze roku. Skleroterapia przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością żył o zmniejszonym kalibrze, a więc można do niego zaliczyć również pajączki. Sam zabieg trwa ok. 30 minut — konieczne jest po nim pójście na kilkudziesięciu minutowy spacer. Skleroterapia polega na podawaniu do światła naczynia specjalnego preparatu — stężenie jest dobierane odpowiednio do każdego pacjenta. Preparat podawany jest cienką igłą, dzięki czemu nie jest on bolesny. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu zależy przede wszystkim od skali uszkodzenia wewnętrznej struktury żył.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni