Jakie ćwiczenia są zalecane przy żylakach?

Jakie ćwiczenia są zalecane przy żylakach?

Żylaki są problemem na globalną skalę, ponieważ dotyczą nie tylko ludzi starszych, ale także dotykają coraz młodsze osoby. Potocznie żylakami nazywamy rozwijającą się niewydolność żylną - chociaż w głównej mierze jest to schorzenie dziedziczone genetycznie, to jednak może ono wystąpić również bez osób z predyspozycjami, np. u osób z zaburzeniami hormonalnymi, zmagającymi się z otyłością, o zmniejszonej aktywności fizycznej, jak również długotrwałym siedzącym lub stojącym trybem życia. Jak nie dopuścić do powstania żylaków?

Zrzuć nadwagę i zapobiegaj żylakom!
Żylaki są efektem niewydolności żylnej, która polega na trwałym poszerzeniu żył powierzchownych w kończynach dolnych na skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia żylnego. Jednym ze sposobów na zdrowe żyły jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej - w ten sposób nie tylko zapobiegniesz powstaniu żylaków, ale również zahamujesz postępowanie istniejących już zmian. Zmiana stylu życia na bardziej aktywny, a także wzbogacenie go o zdrową dietę pozwoli wzmocnić pompę mięśniową, dzięki czemu krew nie będzie zalegała w żyłach, lecz sprawniej pokonywała będzie drogę do serca. Ćwiczenia nie tylko pomogą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale również wpłyną pozytywnie na Twoje żyły. Szczególnie warto zacząć chodzić na basen i pływać, jeździć na rowerze, gimnastykować się, tańczyć, a nawet zacząć od chodzenia na dłuższe spacery. Jednakże pamiętaj, aby zbytnio się nie przemęczać, ponieważ zbytnia nadgorliwość może jeszcze bardziej zaszkodzić Twoim żyłom.

Jak ćwiczyć, aby nie zaszkodzić?
Oczywiście ćwiczenia warto skonsultować z lekarzem flebologiem. Flebolog pomoże dobrać rodzaj ćwiczenia, a także ich intensywność na każdym etapie rozwoju choroby. Warto pamiętać, że aby ćwiczenia przyniosły korzyści, należy wykonywać je regularnie, np. przynajmniej 4 razy w tygodniu po 30 minut. Jeżeli chcesz zapobiegać żylakom, możesz próbować maszerować w miejscu i wysoko podnosić kolana. Ciekawym ćwiczeniem jest również stawanie naprzemiennie na palcach i piętach. Jeżeli nie tylko chcesz udrożnić żyły, ale również mięśnie brzucha możesz spróbować położyć się na plecach i wykonywać tzw. pionowe nożyce unosząc nogi na ok. 20/30 cm od ziemi.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
Honorata
5/5
Spacery są dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Afty to bolesne owrzodzenia, które często wystę...
Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, któ...
Wolumetria twarzy to jeden z najskuteczniejszych s...
Pajączki przez wiele osób uważane są wy...
Morsowanie, czyli regularne kąpiele w zimnej wodz...
W dzisiejszych czasach, technologia informatyczna ...