Kiedy kaszel u dziecka powinien zaniepokoić?

Kiedy kaszel u dziecka powinien zaniepokoić?

Kaszel jest bezwarunkowym, tzn. fizjologicznym odruchem, który pomaga oczyścić zarówno dzieciom, jak i dorosłym górne drogi oddechowe z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które znajdują się w śluzie lub w powietrzu. Można powiedzieć, że kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym organizmu. Kaszel zazwyczaj występuje, gdy pobudzone zostaną obszary kaszlowe w okolicy krtani, oskrzeli, tchawicy czy w nosogardzieli. Kaszel może wskazywać na infekcję wirusową lub bakteryjną, a także na obecność w drogach oddechowych ciała obcego. Rodziców powinien szczególnie zaniepokoić kaszel, który utrzymuje się u dziecka od dłuższego czasu, ponieważ może on wskazywać na poważną chorobę. 

Co oznacza kaszel u dzieci?
Jeżeli u dziecka zaobserwujemy kaszel, warto wprowadzić kurację, podczas której użyjemy syrop na kaszel dla dzieci, który jest wyrobem medycznym na bazie czystego glicerolu i łagodzi podrażnienia wynikające z suchego kaszlu. Syrop dla dzieci na kaszel o truskawkowym smaku jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i składa się w 99% z produktów pochodzenia naturalnego. Jeżeli kaszel utrzymuje się długo i pomimo kuracji nie ustępuje, warto udać się do lekarza, który stwierdzi, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Do najczęstszych przyczyn ostrego kaszlu u dzieci należy obecność w górnych drogach oddechowych ciała obcego, zakażenie górnych dróg oddechowych, kontakt z substancjami drażniącymi, np. dym papierosowy czy zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Przewlekły kaszel u dzieci może również wskazywać na astmę, mukowiscydozę czy krztusiec. 

Jak przeciwdziałać kaszlowi w domu? 
Jeżeli u dziecka pojawi się kaszel w stanach przeziębienia lub zakażenia górnych dróg oddechowych można próbować go łagodzić domowymi sposobami. Zazwyczaj zaleca się stosowanie syropów wykrztuśnych według instrukcji zawartych na opakowaniu, a także nacieranie klatki piersiowej wygrzewającymi specyfikami, które zazwyczaj pomagają w udrożnieniu dróg oddechowych. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (2)
Laura
5/5
Częsty kaszel u dzieci jest powodem do niepokoju.
Dorota
5/5
Często stosuję domowe sposoby w leczeniu kaszlu.

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym uchodzą za jedne...
Wolumetria twarzy to jeden z najskuteczniejszych s...
Długość naszego snu jest zależna przede wszyst...
Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako ...
ZFill Refresh 2 to produkt na bazie usieciowanego ...
Naczynia żylne można zaobserwować na niemal ca...