Kiedy kaszel u dziecka powinien zaniepokoić?

Kiedy kaszel u dziecka powinien zaniepokoić?

Kaszel jest bezwarunkowym, tzn. fizjologicznym odruchem, który pomaga oczyścić zarówno dzieciom, jak i dorosłym górne drogi oddechowe z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które znajdują się w śluzie lub w powietrzu. Można powiedzieć, że kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym organizmu. Kaszel zazwyczaj występuje, gdy pobudzone zostaną obszary kaszlowe w okolicy krtani, oskrzeli, tchawicy czy w nosogardzieli. Kaszel może wskazywać na infekcję wirusową lub bakteryjną, a także na obecność w drogach oddechowych ciała obcego. Rodziców powinien szczególnie zaniepokoić kaszel, który utrzymuje się u dziecka od dłuższego czasu, ponieważ może on wskazywać na poważną chorobę. 

Co oznacza kaszel u dzieci?
Jeżeli u dziecka zaobserwujemy kaszel, warto wprowadzić kurację, podczas której użyjemy syrop na kaszel dla dzieci, który jest wyrobem medycznym na bazie czystego glicerolu i łagodzi podrażnienia wynikające z suchego kaszlu. Syrop dla dzieci na kaszel o truskawkowym smaku jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i składa się w 99% z produktów pochodzenia naturalnego. Jeżeli kaszel utrzymuje się długo i pomimo kuracji nie ustępuje, warto udać się do lekarza, który stwierdzi, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Do najczęstszych przyczyn ostrego kaszlu u dzieci należy obecność w górnych drogach oddechowych ciała obcego, zakażenie górnych dróg oddechowych, kontakt z substancjami drażniącymi, np. dym papierosowy czy zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Przewlekły kaszel u dzieci może również wskazywać na astmę, mukowiscydozę czy krztusiec. 

Jak przeciwdziałać kaszlowi w domu? 
Jeżeli u dziecka pojawi się kaszel w stanach przeziębienia lub zakażenia górnych dróg oddechowych można próbować go łagodzić domowymi sposobami. Zazwyczaj zaleca się stosowanie syropów wykrztuśnych według instrukcji zawartych na opakowaniu, a także nacieranie klatki piersiowej wygrzewającymi specyfikami, które zazwyczaj pomagają w udrożnieniu dróg oddechowych. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (2)
Laura
5/5
Częsty kaszel u dzieci jest powodem do niepokoju.
Dorota
5/5
Często stosuję domowe sposoby w leczeniu kaszlu.

Zobacz również

Żylaki to dość nieprzyjemny problem nie tylko z...
Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagaj...
Fluor to organiczny pierwiastek chemiczny, który ...
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym uchodzą za jedne...
Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler to urządzenie chłod...
Implanty dentystyczne są obecnie jednym z najbard...