Leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu są bardzo powszechne i diagnozuje się je u blisko połowy dzieci. Wpływają one negatywnie nie tylko na estetykę uzębienia. Mogą oddziaływać również na stan zdrowia zębów i dziąseł, a także powodować trudności przy jedzeniu i oddychaniu. Ważne jest zatem odpowiednie leczenie wad zgryzu, które można wykonywać różnymi metodami, w zależności od przyczyn.

Przyczyny wad zgryzu
Wady zgryzu wynikają głównie z nieprawidłowości w budowie kości szczęki i żuchwy, a także układu łuków zębowych. Często są cechą wrodzoną, wynikającą z czynników genetycznych, a także środowiskowych, które wywierają negatywny wpływ na rozwój płodu (np. niektóre leki przyjmowane przez ciężarną kobietę). Bywa również, że dziecko psuje sobie zgryz złymi nawykami w pierwszych latach swojego życia. Zaliczyć można do nich przede wszystkim ssanie kciuka, a także zbyt długie i intensywne używanie smoczka.
Wady zgryzu mogą wpływać na różne czynności życiowe, w tym komfort psychiczny. Wiele z nich powoduje problemy w prawidłowej wymowie (np. seplenienie), utrudnienia przy spożywaniu pokarmów, a także asymetrię twarzy, na przykład nadmierne wysunięcie lub cofnięcie linii żuchwy. Nieleczone wady zgryzu mogą wywoływać również wiele innych przykrych konsekwencji, przede wszystkim chorób zębów i dziąseł.

Metody leczenia
Leczenie wad zgryzu może odbywać się za pomocą mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych oraz narządu żucia. Powszechnie stosowane jest leczenie ortodontyczne. W niektórych sytuacjach konieczny może być zabieg chirurgiczny. Lekarzem, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodonta Rzeszów . Dostosowuje rodzaj terapii do wady i stopnia jej zaawansowania, a także do wieku pacjenta. Najpopularniejsze jest korygowanie wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych, wśród których można wyróżnić ruchome - zakładane najczęściej na noc, a także stałe - przymocowywane do zębów na okres około 2 lat. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (7)
Gabriel
5/5
Ciekawy artykuł, akurat przed wizytą u stomatologa ortodonty.
Ania
5/5
U mnie wada zgryzu była odziedziczona prawdopodobnie po mojej mamie.
Kasia
5/5
Ojej, jak sobie przypomnę te czasy w których musiałam nosić aparat to coś mi się dzieje :) ale nie ma co bagatelizować problemu. Teraz to przynajmniej są na rynku te wszystkie urządzenia dzięki którym bardzo łatwo wyczyścić aparat ortodontyczny a pomyślcie co było 20 lat temu? :)
Ewelina
5/5
Polecam gabinet stomatologiczny Kołodziejczykowie. Skutecznie wyleczyłam tam moją wadę zgryzu.
Diana
5/5
Moja wada zgryzu była uwarunkowana genetycznie.
Mariola
5/5
Zauważyłam, że obecnie coraz więcej dzieci i dorosłych musi leczy wady zgryzu. Lepiej tego nie bagatelizować i od razu udać się do odpowiedniego specjalisty.
Mała
5/5
Niestety nie wszystkie wady zgryzu można leczyć bez aparatu stałego. Ja musiałam nosić aparat przez około dwa lata. Pani dr Kołodziejczyk świetnie poprowadziła leczenie i dzisiaj nie ma już śladu po wadzie zgryzu.

Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się dia...
USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem pozwalają...
Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem, które m...
Afty to bolesne owrzodzenia, które często wystę...
Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako ...
W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...