Wady zgryzu są bardzo powszechne i diagnozuje się je u blisko połowy dzieci. Wpływają one negatywnie nie tylko na estetykę uzębienia. Mogą oddziaływać również na stan zdrowia zębów i dziąseł, a także powodować trudności przy jedzeniu i oddychaniu. Ważne jest zatem odpowiednie leczenie wad zgryzu, które można wykonywać różnymi metodami, w zależności od przyczyn.
Przyczyny wad zgryzu
Wady zgryzu wynikają głównie z nieprawidłowości w budowie kości szczęki i żuchwy, a także układu łuków zębowych. Często są cechą wrodzoną, wynikającą z czynników genetycznych, a także środowiskowych, które wywierają negatywny wpływ na rozwój płodu (np. niektóre leki przyjmowane przez ciężarną kobietę). Bywa również, że dziecko psuje sobie zgryz złymi nawykami w pierwszych latach swojego życia. Zaliczyć można do nich przede wszystkim ssanie kciuka, a także zbyt długie i intensywne używanie smoczka.
Wady zgryzu mogą wpływać na różne czynności życiowe, w tym komfort psychiczny. Wiele z nich powoduje problemy w prawidłowej wymowie (np. seplenienie), utrudnienia przy spożywaniu pokarmów, a także asymetrię twarzy, na przykład nadmierne wysunięcie lub cofnięcie linii żuchwy. Nieleczone wady zgryzu mogą wywoływać również wiele innych przykrych konsekwencji, przede wszystkim chorób zębów i dziąseł.
Metody leczenia
Leczenie wad zgryzu może odbywać się za pomocą mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych oraz narządu żucia. Powszechnie stosowane jest leczenie ortodontyczne. W niektórych sytuacjach konieczny może być zabieg chirurgiczny. Lekarzem, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodonta Rzeszów . Dostosowuje rodzaj terapii do wady i stopnia jej zaawansowania, a także do wieku pacjenta. Najpopularniejsze jest korygowanie wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych, wśród których można wyróżnić ruchome - zakładane najczęściej na noc, a także stałe - przymocowywane do zębów na okres około 2 lat.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni