Leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu są bardzo powszechne i diagnozuje się je u blisko połowy dzieci. Wpływają one negatywnie nie tylko na estetykę uzębienia. Mogą oddziaływać również na stan zdrowia zębów i dziąseł, a także powodować trudności przy jedzeniu i oddychaniu. Ważne jest zatem odpowiednie leczenie wad zgryzu, które można wykonywać różnymi metodami, w zależności od przyczyn.

Przyczyny wad zgryzu
Wady zgryzu wynikają głównie z nieprawidłowości w budowie kości szczęki i żuchwy, a także układu łuków zębowych. Często są cechą wrodzoną, wynikającą z czynników genetycznych, a także środowiskowych, które wywierają negatywny wpływ na rozwój płodu (np. niektóre leki przyjmowane przez ciężarną kobietę). Bywa również, że dziecko psuje sobie zgryz złymi nawykami w pierwszych latach swojego życia. Zaliczyć można do nich przede wszystkim ssanie kciuka, a także zbyt długie i intensywne używanie smoczka.
Wady zgryzu mogą wpływać na różne czynności życiowe, w tym komfort psychiczny. Wiele z nich powoduje problemy w prawidłowej wymowie (np. seplenienie), utrudnienia przy spożywaniu pokarmów, a także asymetrię twarzy, na przykład nadmierne wysunięcie lub cofnięcie linii żuchwy. Nieleczone wady zgryzu mogą wywoływać również wiele innych przykrych konsekwencji, przede wszystkim chorób zębów i dziąseł.

Metody leczenia
Leczenie wad zgryzu może odbywać się za pomocą mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych oraz narządu żucia. Powszechnie stosowane jest leczenie ortodontyczne. W niektórych sytuacjach konieczny może być zabieg chirurgiczny. Lekarzem, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodonta Rzeszów . Dostosowuje rodzaj terapii do wady i stopnia jej zaawansowania, a także do wieku pacjenta. Najpopularniejsze jest korygowanie wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych, wśród których można wyróżnić ruchome - zakładane najczęściej na noc, a także stałe - przymocowywane do zębów na okres około 2 lat. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (7)
Gabriel
5/5
Ciekawy artykuł, akurat przed wizytą u stomatologa ortodonty.
Ania
5/5
U mnie wada zgryzu była odziedziczona prawdopodobnie po mojej mamie.
Kasia
5/5
Ojej, jak sobie przypomnę te czasy w których musiałam nosić aparat to coś mi się dzieje :) ale nie ma co bagatelizować problemu. Teraz to przynajmniej są na rynku te wszystkie urządzenia dzięki którym bardzo łatwo wyczyścić aparat ortodontyczny a pomyślcie co było 20 lat temu? :)
Ewelina
5/5
Polecam gabinet stomatologiczny Kołodziejczykowie. Skutecznie wyleczyłam tam moją wadę zgryzu.
Diana
5/5
Moja wada zgryzu była uwarunkowana genetycznie.
Mariola
5/5
Zauważyłam, że obecnie coraz więcej dzieci i dorosłych musi leczy wady zgryzu. Lepiej tego nie bagatelizować i od razu udać się do odpowiedniego specjalisty.
Mała
5/5
Niestety nie wszystkie wady zgryzu można leczyć bez aparatu stałego. Ja musiałam nosić aparat przez około dwa lata. Pani dr Kołodziejczyk świetnie poprowadziła leczenie i dzisiaj nie ma już śladu po wadzie zgryzu.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (43 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Nieestetyczne pajączki, groźne dla zdrowia żyla...
Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, staje s...
Pajączki na nogach, czyli poszerzone naczynka prz...
Wady zgryzu są bardzo powszechne i diagnozuje si...
Okrągłe, ciemnoniebieskie, słodkie i soczyste ...
Pleśniawka, inaczej znana jako grzybica jamy ustn...