Żylaki to poskręcane i uwypuklone naczynia krwionośne, w których zbiera się krew na skutek zmniejszonego przepływu oraz jej zastoju w żyłach. Jeżeli prowadzisz siedzący lub stojący tryb życia, a także odczuwasz ociężałość i ból nóg, warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza flebologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad, a także badanie USG Doppler żył, czyli badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu sprawdzony zostanie stan poszczególnych żył i zastawek. Po przeprowadzonym badaniu lekarz podejmie decyzję o profilaktyce oraz leczeniu żylaków.
Najczęściej wybieraną metodą usuwania żylaków jest laserowe usuwanie żylaków oraz skleroterapia, coraz częściej odchodzi się od usuwania żylaków za pomocą klasycznych operacji, które najczęściej wiązały się z możliwością powstania powikłań oraz długiej rekonwalescencji. Medycyna coraz dynamiczniej się rozwija, dzięki czemu dostępne są małoinwazyjne, a niezwykle efektowne metody leczenie żylaków.
Za najpowszechniejszą i najbardziej bezpieczną uznaje się metodę laserową, która polega na zamknięciu chorego naczynia z wykorzystaniem wiązki laserowej - do żyły wprowadzany jest specjalny światłowód, który jest połączony z generatorem światła i bezpośrednio oddziałuje na żyłę. W przypadku leczenia laserowego nie ma konieczności nacinania skóry - zabiegi laserowe z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów przez doświadczonych lekarzy umożliwiają wręcz bezbolesną eliminację chorych naczyń.
Drugim zabiegiem, który cieszy się popularnością jest skleroterapia - w jej przypadku do zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuje się specjalny preparat chemiczny w postaci płynu lub piany. Substancja powoduje zniszczenia warstwy wewnętrznej żyły, co w konsekwencji doprowadza do zamknięcia, a następnie zwłóknienia i zaniknięcia żylaka. Zabieg skleroterapii jest bezpieczny i szybki dla każdego pacjenta - nie wymaga rekonwalescencji i hospitalizowania, wręcz wskazane jest udanie się po nim na dłuższy spacer. Zabieg skleroterapii przeznaczony jest do likwidowania zmian żylnych o małym i średnim natężeniu.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni