Obrzęk tłuszczowy - czy to choroba?

Obrzęk tłuszczowy - czy to choroba?

Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako defekt estetyczny, tymczasem jest to poważna choroba. Jeśli próby odchudzania dolnych partii ciała nie wykazują skuteczności, może to być to spowodowane właśnie przewlekłą chorobą tkanki tłuszczowej podskórnej. Jak sobie z nią poradzić?

Obrzęk tłuszczowy - jak rozpoznać?
Obrzęk tłuszczowy, zwany lipoedemą to choroba występująca głównie u kobiet, o podłożu genetycznym. Jej początki mogą wystąpić już w wieku dojrzewania. Objawia się nieproporcjonalnym przerostem tkanki tłuszczowej w obszarze ud i bioder. U kobiet, wśród których występuje można najczęściej zauważyć lipoedemę po dysproporcjach pomiędzy górnymi, a dolnymi partiami ciała - szczupłe ramiona i talia, a masywne nogi. Restrykcyjne diety i ćwiczenia nie pomagają w zmniejszeniu obwodu ud, co dodatkowo nasila problem. W trudnych stanach, masywne kończyny mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przy poruszaniu ocierają się o siebie, co może powodować bolesne otarcia a nawet owrzodzenia. W zaawansowanych stadiach choroby wiele kobiet uskarża się również na problemy ze stawami.

Jak leczyć obrzęk tłuszczowy?
Najskuteczniejszą metodą na leczenie obrzęku tłuszczowego jest liposukcja. Jest to jednak metoda operacyjna, którą lekarz zaleca jako ostateczność. W przypadku gdy choroba jest jeszcze w umiarkowanym stadium, zaleca się terapię zachowawczą. Jedną z podstawowych metod jest noszenie odzieży uciskowej. Przywraca ona równowagę w procesie krążenia, a także przeciwdziała obrzękom ortostatycznym. Terapię uciskową uzupełnia się często drenażem limfatycznym, który przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych. Pomimo, że dieta i ćwiczenia fizyczne nie wpływają na zmniejszenie obrzęku tłuszczowego to nie warto z nich rezygnować, ponieważ wpływają pozytywnie na samopoczucie, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia innych skutków ubocznych choroby. Czytaj także: http://www.flebolog.rzeszow.pl/aktualnosci/obrzek-lipidowy-sposoby-leczenia.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Obrzęk tłuszczowy
5/5
czy mozna temu zapobiegać dietą ?
Lidkaa
5/5
Jako choroba sam obrzęk tłuszczowy to przykra sprawa ale nie ukrywajmy, problem otyłości w dzisiejszych czasach to często najczęściej zła dieta.
Oliwia
5/5
Lipoedema to uprzykrzająca życie choroba.
Asia
5/5
Bardzo przydatny dla mnie artykuł. Musze wybrać się do flebologa.
Wanda S.
5/5
Cieszę się, że ten problem został tutaj opisany. Niestety wiele ludzi nadal nie ma pojęcia o tym, że może być to groźna choroba a nie tylko nadwaga. Warto czytać rzetelne artykuły. Polecam
P.Mak
5/5
No niestety u mnie obrzęk stał się uciążliwy w momencie kiedy zaczęły się mocne bóle kostno-stawowe, ale to też efekt zaniedbania z mojej strony. Proces leczenia wyglądał bardzo podobnie jak tutaj zostało napisane, wzmożona dieta oraz systematyczne ćwiczenia skutecznie zahamowały rozwój, jednak liposukcja w końcowej fazie była niezbędna.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (61 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, j...
Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako ...
Zimowe kąpiele, znane powszechnie jako morsowanie...
Żylaki to bardzo poważny problem, który wymaga ...
Afty jamy ustnej to bolesne owrzodzenia, które wy...
Wolumetria twarzy to jeden z najskuteczniejszych s...