Osocze bogatopłytkowe - zalecenia po zabiegu

Osocze bogatopłytkowe - zalecenia po zabiegu

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych, jakie oferuje medycyna estetyczna. Osocze bogatopłytkowe ma przewagę nawet nad takimi preparatami jak kwas hialuronowy, ponieważ jest w 100 % zgodne z organizmem pacjenta i nie powoduje dzięki temu ryzyka reakcji alergicznej. Warto stosować się jednak do odpowiednich zaleceń po zabiegu, ponieważ skóra przez kilka dni staje się wrażliwa, a w naruszonych tkankach może wdać się stan zapalny lub infekcja bakteryjna. Jak postępować po zabiegu aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo?

Jak wygląda skóra po zabiegu?
Po zabiegu skóra jest lekko napięta i uwrażliwiona. W miejscach wkłuć widoczne są niewielkie zaczerwienienia. Czasem lekarz medycyny estetycznej może podczas nakłuwania skóry natrafić na naczynko krwionośne, przez co w tym miejscu powstanie krwiak bądź zasinienie. Wszystkie to objawy powinny zniknąć jednak same w ciągu maksymalnie tygodnia czasu. Dolegliwości bólowe na ogół nie występują ani w trakcie, ani po przeprowadzeniu zabiegu. Czasem pacjenci mogą odczuwać w miejscu wykonania nakłuć niewielki dyskomfort, co związane jest z naruszeniem podskórnych tkanek. Jeśli natomiast po zabiegu odczuwany jest wyraźny ból, obrzęk powiększa się bądź nie ustępuje przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza.

Jak dbać o skórę po zabiegu?
Po zabiegu osoczem bogatopłytkowym nie trzeba odbywać hospitalizacji ani rekonwalescencji, jednak wskazana jest ostrożność. Trzeba przestrzegać kilku zaleceń, które sprawią, że skóra zagoi się prawidłowo i nie wystąpią żadne powikłania. Kaniula bądź igła, którą wykonuje się zabieg przerywa skórę, dlatego zawsze istnieje pewne ryzyko, że w tym miejscu wda się stan zapalny lub infekcja. Nie należy zatem nadmiernie dotykać obszaru, na którym przeprowadzono zabieg i unikać przed 2-3 dni kontaktu ze zwierzętami, wizyt na siłowni, basenie, a także innych środowisk, gdzie mogą występować duże skupiska bakterii.
Dużą uwagę należy poświęcić właściwej pielęgnacji skóry. Kosmetyki stosowana do mycia, kremy i inne preparaty powinny być bardzo delikatnie. Zaleca się unikać składników takich jak alkohol, silne detergenty, a także kwasy owocowe, ponieważ mogą one podrażniać skórę. Ponadto, przez kilkanaście dni nie należy eksponować skóry na słońce, a także unikać miejsc takich jak solarium czy sauna. Skórę warto profilaktycznie zabezpieczać filtrami UV. Promieniowanie może bowiem powodować przebarwienia. W miarę możliwości, przez kilkanaście godzin po zabiegu należy wstrzymać się od nakładania makijażu. Lekarz medycyny estetycznej może poinformować również o innych zaleceniach, dlatego warto z nim skonsultować indywidualnie wszelkie wątpliwości.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (4)
Karolina
5/5
Ja mam takie zdanie, że po tym czy innym zabiegu jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt to zawsze należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza!
Renata
5/5
Polecam ten bezinwazyjny zabieg.
Iga
5/5
Świetne efekty po zabiegu.
Iwona
5/5
Wszystko się zgadza. Jakiś czas temu zdecydowałam się na ten zabieg po poleceniach mojej znajomej. Bezpośrednio po zabiegu skóra rzeczywiście była podrażniona ale efekt ostateczny wynagrodził wszystko. Skóra jest odnowiona i rozświetlona jakby ubyło mi kilka lat.

Zobacz również

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotn...
Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specj...
Dbanie o zdrowie zębów i dziąseł to nie ...
Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, staje s...
Flebologia to dziedzina medycyny, która w ostatni...
Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, j...