Skleroterapia pianowa - wszystko o zabiegu

Skleroterapia pianowa - wszystko o zabiegu

Żylaki to bardzo poważny problem, który wymaga leczenia. Jeśli bowiem je zaniedbamy, możemy doprowadzić do bardzo groźnych dla zdrowia schorzeń. Nie warto zatem zwlekać z pójściem do lekarza, tym bardziej że współczesne metody terapeutyczne pozwalają w mało inwazyjny i skuteczny sposób zamykać chore naczynia. Wśród nieoperacyjnych sposobów leczenia znajduje się m.in. skleroterapia. Polega na nastrzykiwaniu żylaków środkami, które powodują ich zrośnięcie. Preparaty te mogą mieć formę płynną, jednak bardzo często stosuje się też takie w formie piany.

Na czym polega skleroterapia pianowa?
Skleroterapia pianowa to zabieg, w trakcie którego lekarz podaje do niewydolnych naczyń specjalny środek chemiczny o konsystencji piany. Działa on drażniąco na komórki śródbłonka, wywołuje skurcz i prowadzi do powstania kontrolowanego stanu zapalnego w ścianach żył. Pod jego wpływem naczynie kurczy się i zarasta. Zabieg wykonuje się zwykle pod kontrolą aparatu USG Doppler - pozwala on na zachowanie precyzji i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Środki obliterujące wykorzystywane w leczeniu nie są toksyczne dla organizmu. Konsystencja piany pozwala dokładnie oblepić ściany naczyń, dzięki czemu działanie preparatu jest jeszcze skuteczniejsze. Zabieg przeprowadza się z użyciem mikroigieł, dzięki czemu jego inwazyjność jest znacznie mniejsza w porównaniu z technikami chirurgicznymi.

Kiedy wykonuje się skleroterapię pianową?
Terapia z zastosowanie środków obliterujących jest przeprowadzana przede wszystkim u osób z niewydolnością żylną na kończynach dolnych. Można w ten sposób leczyć żylaki mniejsze i większe. Skleroterapię można przeprowadzić u osób, które posiadają żylaki ulokowane wokół owrzodzeń. Metoda ta zalecana jest również przy wenulektazjach i teleangiektazjach, czyli drobnych, poszerzonych naczynkach (tzw. pajączkach). Na to, czy terapia przebiegnie w sposób pomyślny składa się nie tylko doświadczenie i umiejętności lekarza, ale również stosowanie się przez pacjenta do zaleceń przed i po zakończeniu procedury. Trzeba pamiętać, że zabieg ten jak w zasadzie każdy, posiada przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
Adam
5/5
Ciekawe czy wszystkie gabinety mają w ofercie takie zabiegi?
Judyta
5/5
Skleroterapia pionowa to zabieg, który uratował moje nogi z żylaków.
Lidia
5/5
Świetnie, że pojawia się coraz więcej sposobów radzenia sobie z żylakami. Warto śledzić rozwój medycyny i likwidować schorzenia, które odbierają radość z życia.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 4.6/5 (10 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagaj...
Pajączki przez wiele osób uważane są wy...
Problemy z naczynkami dotyczą szerokiej grupy os...
Diagnostyka żylaków kończyn dolnych jest koniec...
Żylaki to poskręcane i uwypuklone naczynia krwio...
Afty to jedno z najczęstszych schorzeń jamy ustn...