USG żył - w czym pomocne jest to badanie?

USG żył - w czym pomocne jest to badanie?

USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu żył i diagnozę schorzeń wynikających z niewydolności zastawek. Badanie wykonuje się najczęściej w obrębie kończyn dolnych, aby sprawdzić czy krew przepływa w sposób prawidłowy oraz czy stan żył nie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. Badanie to jest podstawowym sposobem diagnozy i ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki i leczenia żył, ponieważ wiele chorób w ich obrębie rozwija się bez wyraźnych objawów.

Kiedy wykonać badanie USG żył?
Badanie USG Doppler żył lekarz wykonuje po to, aby ocenić wydolność naczyń i z dokładnością wskazać te miejsca, w których doszło do zmian chorobowych. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania jest przede wszystkim podejrzenie o żylaki oraz inne stany chorobowe wywołanie nieprawidłowym przepływem krwi. USG Dopplera jest często niezbędnym krokiem do postawienia prawidłowej diagnozy. Dokładność z jaką pozwala obserwować to, co dzieje się w żyłach pozwala także kontrolować przebieg wielu zabiegów.

USG żył - jak wygląda?
Do badania nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób. Nie trzeba także być na czczo tak jak przy USG jamy brzusznej. Aparat do USG żył wykorzystuje efekt Dopplera. Podczas wykonywania badania lekarz przykłada co ciała pacjenta głowicę, która wysyła energię ultradźwiękową. Ta przenika przez ciało, odbija się od płynącej w żyłach krwi i powraca z powrotem. Na podstawie zmian częstotliwości fali, do aparatury przesyłany jest obraz, który można zauważyć na monitorze. Lekarz dzięki temu ma możliwość ocenić, w których miejscach krew płynie wolniej oraz gdzie dochodzi do jej cofania się. Na tej podstawie może zdecydować o wdrożeniu odpowiedniego leczenia lub skierowaniu pacjenta na zabieg. Badanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. W żaden sposób nie ingeruje w jego organizm, dlatego jest w pełni bezpieczne, o czym świadczy także możliwość jego przeprowadzania u kobiet w ciąży. Niekiedy oprócz badania USG Doppler, lekarz może zalecić także inne sposoby diagnozy chorób żylnych.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 4.5/5 (8 opinii)

Flebologia to dziedzina medycyny, która w ostatni...
Zimowe kąpiele, znane powszechnie jako morsowanie...
Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się dia...
Flebologia to dziedzina medycyny, której nazwa wy...
Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym zma...
Przewlekłe lub nagłe bóle kręgosłupa są czę...