Zobacz również:

Zespoły żylne uciskowe, co to takiego?

Zespoły żylne uciskowe, co to takiego?

Żyły są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdego człowieka, ponieważ ich zadaniem jest odprowadzanie krwi odtlenowej z kończyn, a także z organów w kierunku serca. Pierwsze problemy żylne można zauważyć, gdy na kończynach dolnych pojawiają się pajączki, a następnie żylaki. Jednym z poważniejszych problemów flebologicznych są zespoły uciskowe: zespół May-Thurmera i zespół dziadka do orzechów, które objawiają się niespecyficznymi dolegliwościami zlokalizowanymi w jamie brzusznej czy w miednicy małej. Czym są żylne zespoły uciskowe?

Zespół dziadka do orzechów, na czym polega?
Zespół dziadka do orzechów uważany jest za jeden z częstych wariantów żylnego zespołu uciskowego, który polega na zaburzeniach odpływu krwi żylnej z obszaru spływu lewej żyły nerkowej. Wspomniana żyła nerkowa jest najczęściej uciskana w miejscu jej krzyżowania się na poziomie tętnicy krezkowej górnej lub w przypadku położenia zaortalnego, tzw. wariant tylny. W przypadku dolegliwości, jaką jest zespół dziadka do orzechów, pacjent najczęściej odczuwa częsty ból brzucha, podbrzusza i pleców (najczęściej po lewej stronie), jak również bolesność jajników, ból w okolicy krocza czy dość typowe żylaki pojawiające się na nogach.

May-Thurner, jak objawia się choroba?
Kolejnym częstym wariantem zespołów uciskowych jest zespół May-Thurner, który polega na nieprawidłowym odpływie krwi z obszaru biodrowego zlokalizowanego po lewej stronie ciała. Zespół May-Thurner najczęściej występuje u kobiet w ciąży przed porodem, a także po porodzie, gdzie widoczny jest najbardziej, przyczyniając się do powstania niewydolności żylnej miednicy, niewydolności kończyn dolnych, a także zakrzepicy.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
Zofia
5/5
Nawet nie wiedziałam, że istnieją takie choroby - czy do lekarza flebologa, potrzebuję mieć skierowanie?

Pojawiające się na nogach niebieskie lub czerwon...
Żylaki miejsc intymnych to problem, który dotyka...
Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się dia...
Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagaj...
Problemy z naczynkami dotyczą szerokiej grupy os...
Żylaki to bardzo poważny problem, który wymaga ...