Zespoły żylne uciskowe, co to takiego?

Zespoły żylne uciskowe, co to takiego?

Żyły są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdego człowieka, ponieważ ich zadaniem jest odprowadzanie krwi odtlenowej z kończyn, a także z organów w kierunku serca. Pierwsze problemy żylne można zauważyć, gdy na kończynach dolnych pojawiają się pajączki, a następnie żylaki. Jednym z poważniejszych problemów flebologicznych są zespoły uciskowe: zespół May-Thurmera i zespół dziadka do orzechów, które objawiają się niespecyficznymi dolegliwościami zlokalizowanymi w jamie brzusznej czy w miednicy małej. Czym są żylne zespoły uciskowe?

Zespół dziadka do orzechów, na czym polega?
Zespół dziadka do orzechów uważany jest za jeden z częstych wariantów żylnego zespołu uciskowego, który polega na zaburzeniach odpływu krwi żylnej z obszaru spływu lewej żyły nerkowej. Wspomniana żyła nerkowa jest najczęściej uciskana w miejscu jej krzyżowania się na poziomie tętnicy krezkowej górnej lub w przypadku położenia zaortalnego, tzw. wariant tylny. W przypadku dolegliwości, jaką jest zespół dziadka do orzechów, pacjent najczęściej odczuwa częsty ból brzucha, podbrzusza i pleców (najczęściej po lewej stronie), jak również bolesność jajników, ból w okolicy krocza czy dość typowe żylaki pojawiające się na nogach.

May-Thurner, jak objawia się choroba?
Kolejnym częstym wariantem zespołów uciskowych jest zespół May-Thurner, który polega na nieprawidłowym odpływie krwi z obszaru biodrowego zlokalizowanego po lewej stronie ciała. Zespół May-Thurner najczęściej występuje u kobiet w ciąży przed porodem, a także po porodzie, gdzie widoczny jest najbardziej, przyczyniając się do powstania niewydolności żylnej miednicy, niewydolności kończyn dolnych, a także zakrzepicy.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
Zofia
5/5
Nawet nie wiedziałam, że istnieją takie choroby - czy do lekarza flebologa, potrzebuję mieć skierowanie?

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specj...
Prawidłowa technika szczotkowania zębów jest kl...
Afty to jedno z najczęstszych schorzeń jamy ustn...
W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...
Okrągłe, ciemnoniebieskie, słodkie i soczyste ...
Miażdżyca jest chorobą, która statystycznie na...