Żylaki - skąd się biorą i jak je leczyć?

Żylaki - skąd się biorą i jak je leczyć?

Żylaki kończyn dolnych są dość potoczną nazwą choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Żylaki określa się jako jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego, która najczęściej występuje u płci żeńskiej, ujawnia się w podeszłym wieku, a także związana jest z wysokim wzrostem, przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, wykonywaniem ciężkich prac fizycznych, a także występowaniem nawykowych zaparć. 

Co wpływa na powstawanie żylaków? 
Występowanie żylaków określone jest przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi, które związane są z nieprawidłowym ukształtowaniem zastawek żylnych lub z nieprawidłową budową ścian żylnych, które stają się wiotkie i pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez cofającą się krew uwypuklają się, tworząc poskręcane, widoczne na powierzchni skóry żylaki. Co oprócz uwarunkowań genetycznych może wpłynąć na powstanie żylaków? Ogromny wpływ na stan naszych żył ma odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna, dlatego osoby z otyłością, prowadzące bierny tryb życia, a także mające siedzącą lub stojącą pracę są bardziej narażone na powstanie niewydolności żylnej. Na pojawienie się żylaków swój wpływ będą miały częste kąpiele w gorącej wodzie, korzystanie z sauny, a także stosowanie podrażniających zabiegów kosmetycznych, np. woskowanie na gorąco czy szczotkowania ciała na sucho. Większą możliwość rozwoju niewydolności żylnej mają osoby, które przebyły zakrzepicę żylną lub zapalenie żył głębokich. Co więcej, na kondycję żył ma wpływ kuracja hormonalna, ciąża oraz poród. 

Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?
Do najczęstszych objawów żylaków kończyn dolnych należy obrzmienie kończyn i uczucie ciężkości nóg, które przemija po wypoczynku. Przy niewydolności żylnej występują również bolesne kurcze łydek i drętwienie oraz mrowienie nóg. Jeżeli leczenie żylaków nie zostanie wprowadzone, wraz z czasem pojawia się tzw. chromanie żylne, czyli intensywny ból pojawiający się podczas chodzenia. Najpierw na kończynach dolnych pojawiają się pajączki, później przypominające powrozy zmienione większe naczynia, które często są zabarwione na niebiesko. Z czasem żylaki zaczną przybierać układ szeroko poskręcanych naczyń. Podstawowym badaniem, które pozwala zidentyfikować niewydolność żylną jest badanie USG żył Doppler - nie tylko można sprawdzić stopień zaawansowania choroby, ale również dobrać do niej odpowiednie leczenie. Metody leczenia i usuwanie żylaków można podzielić na zachowawcze, farmakologiczne oraz zabiegowe - coraz częściej wybrane są również małoinwazyjne zabiegi, których efekt końcowy zachwyca nie tylko skutecznością, ale również estetyką wykonania. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (4)
Grażyna
5/5
Nieodpowiednie odżywianie także wpływa na powstawanie żylaków.
Ilona
5/5
Ciężka praca fizyczna wpływa na powstawanie żylaków.
Karolina
5/5
W moim przypadku na powstawanie żylaków wpłyneła genetyka.
Halina
5/5
Teraz już wiem jak powstają żylaki.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Żylaki w ciąży to dość częste zjawisko, któ...
Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem, które m...
Regularne wizyty u dentysty są kluczowym elemente...
Zimowe kąpiele, znane powszechnie jako morsowanie...
Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, stało ...
Pojawiające się na nogach niebieskie lub czerwon...