Miażdżyca chorobą cywilizacyjną?

Miażdżyca chorobą cywilizacyjną?

Miażdżyca jest chorobą, która statystycznie najczęściej dotyczy kończyn dolnych i polega na odkładaniu się złogów krwi w ścianach tętnic. Na samym początku jest to choroba nieodczuwalna, jednakże w postaciach bardziej zaawansowanych znacznie utrudnione jest chodzenia, nieleczona miażdżyca może doprowadzić do amputacji kończyny.

Podłożem występowania miażdżycy są przede wszystkim czynniki genetyczne, dlatego, jeżeli u członków naszej najbliższej rodziny występowała miażdżyca lub choroba wieńcowa to znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. W takim przypadku warto udać się do dobrego flebologa na przeprowadzenie badania kontrolnego, podczas którego przeprowadzi badanie USG żył, które pozwala w precyzyjny sposób określić stopień zwężenia tętnic i umiejscowienie blaszki miażdżycowej. Współcześnie miażdżyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną, ponieważ jej występowaniu sprzyja palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze, brak aktywności fizycznej, nadwaga oraz siedzący lub stojący tryb życia.

Pierwszym objawem związanym ze zmianami miażdżycowymi jest chromanie przestankowe, czyli ból kończyny, szczególnie łydek, gdy przejdziemy pewien dystans, który wraz z rozwojem miażdżycy będzie się skracał. W niektórych przypadkach dochodzi również do bólów nocnych, które zakłócają sen pacjenta. W maksymalnie zaawansowanym stadium powstają rany na podudziach, a także dochodzi do martwicy — w takim stanie nieraz konieczna jest amputacja kończyny. W niektórych klinikach naczyniowych, zamiast USG Doppler przeprowadzana jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które również pomagają w diagnostyce choroby. W początkowym stadium choroby skuteczne rezultaty przynosi leczenie farmakologiczne — podawane są leki rozszerzające naczynia. Jeżeli leki nie przynoszą zadowalającego efektu, wprowadzane jest leczenie zabiegowe — w dzisiejszych czasach jest to najczęściej leczenie małoinwazyjne, jednak czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (2)
Sabina
5/5
U mnie ociężałe nogi były pierwszym objawem miażdżycy.
Paulina
5/5
USG Doppler daje świetny obraz żył. Bezbolesne i szybkie badanie.

Zobacz również

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych jest koniec...
Żylaki to bardzo poważny problem, który wymaga ...
Żylaki miejsc intymnych to problem, który dotyka...
Flebologia to dziedzina medycyny, której nazwa wy...
Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem, które m...
Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się dia...