Czym zajmuje się chirurg żył?

Czym zajmuje się chirurg żył?

Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specjalista zajmujący się udrażnianiem naczyń krwionośnych. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie operacyjne chorób wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Chirurg naczyniowy posiada również uprawniania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego tętnic i żył. Może zajmować się leczeniem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Chirurg żył - co leczy?
Chirurg żył zajmuje się na co dzień przede wszystkim diagnozowaniem, różnicowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Może pomagać zarówno w przypadku chorób o zaostrzonym, nagłym charakterze, jak również tych przewlekłych. Warto wiedzieć, że chirurg żył nie zajmuje się natomiast leczeniem naczyń sercowych oraz początkowego odcinka aorty wstępującej. Kompetencje te należą do kardiologów i kardiochirurgów. Wśród schorzeń jakimi zajmuje się chirurg żył znajdują się przede wszystkim choroby żył, takie jak:niewydolność żył, żylaki czy choroba zakrzepowa. Leczy również zmiany miażdżycowe, zwłaszcza te w kończynach dolnych i miażdżycach tętnic szyjnych. Inne schorzenia, z jakimi warto zgłosić się do chirurga naczyniowego to tętniaki, owrzodzenia żylne oraz zatory (zwłaszcza towarowość płucna).

W jaki sposób leczy chirurg żył?
Pomimo że nazwa specjalizacji wywołuje bezpośrednie skojarzenia z operacją, to chirurg naczyniowy może stosować również mało inwazyjne metody leczenia. Przede wszystkim jednak zajmuje się on diagnostyką chorób, przeprowadzając z pacjentem wywiad oraz wykonując odpowiednie badana. Chirurg żył może wykonać badanie USG Doppler, które pozwala uzyskać obraz stanu żył i tętnic. Jest to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w celu wykrywania chorób naczyniowych. Można je wykonywać bezpiecznie także u dzieci i kobiet w ciąży. Diagnoza stanowi podstawę do przeprowadzenia leczenia. Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia okażą się niewystarczające, chirurg może skierować pacjenta na zabieg operacyjny.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Ania
5/5
Ciekawe czy wcześniej była taka specjalizacja? Dzisiaj czytając o tych wszystkich nowoczesnych metodach leczenia, cieszy mnie że Ci wszyscy ludzie zmagający się z chorobami żył, mają po prostu łatwiej.
Maria
5/5
Badanie Dopplerowskie doskonała metoda, która dzięki świetnemu obrazowi jaki nam daje, pozwala skorzystać z najnowocześniejszych metod w walce z chorobą.
Weronika
5/5
Bardzo pomocny artykuł.
Kornelia
5/5
Chirurg żył pomógł mi w mojej chorobie zakrzepowej.
Kasia
5/5
Jeżeli ktokolwiek ma obawy co do stanu swojego zdrowia związanego z układem krwionośnym, powinien udać się na konsultacje do specjalistycznego gabinetu flebologicznego dr Paluch. Na miejscu bardzo dokładnie wyjaśniono mi problem choroby oraz zasadność dobranej metody leczenia.
Łukasz
5/5
Zmagam się od jakiegoś czasu z problemem żylaków, w tej kwestii polecam gabinet flebologiczny dr. Łukasza Palucha. Dzięki szybkiej diagnozie i dobranej metodzie leczenia, postęp w poprawie zdrowia jest bardzo widoczny.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

W przypadku problemów żylnych niezwykle wa...
Prawidłowa technika szczotkowania zębów jest kl...
Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, j...
Wolumetria twarzy to jeden z najskuteczniejszych s...
Układ krwionośny jest szczególnie narażony na ...
Pajączki przez wiele osób uważane są wy...