Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specjalista zajmujący się udrażnianiem naczyń krwionośnych. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie operacyjne chorób wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Chirurg naczyniowy posiada również uprawniania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego tętnic i żył. Może zajmować się leczeniem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
Chirurg żył - co leczy?
Chirurg żył zajmuje się na co dzień przede wszystkim diagnozowaniem, różnicowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Może pomagać zarówno w przypadku chorób o zaostrzonym, nagłym charakterze, jak również tych przewlekłych. Warto wiedzieć, że chirurg żył nie zajmuje się natomiast leczeniem naczyń sercowych oraz początkowego odcinka aorty wstępującej. Kompetencje te należą do kardiologów i kardiochirurgów. Wśród schorzeń jakimi zajmuje się chirurg żył znajdują się przede wszystkim choroby żył, takie jak:niewydolność żył, żylaki czy choroba zakrzepowa. Leczy również zmiany miażdżycowe, zwłaszcza te w kończynach dolnych i miażdżycach tętnic szyjnych. Inne schorzenia, z jakimi warto zgłosić się do chirurga naczyniowego to tętniaki, owrzodzenia żylne oraz zatory (zwłaszcza towarowość płucna).
W jaki sposób leczy chirurg żył?
Pomimo że nazwa specjalizacji wywołuje bezpośrednie skojarzenia z operacją, to chirurg naczyniowy może stosować również mało inwazyjne metody leczenia. Przede wszystkim jednak zajmuje się on diagnostyką chorób, przeprowadzając z pacjentem wywiad oraz wykonując odpowiednie badana. Chirurg żył może wykonać badanie USG Doppler, które pozwala uzyskać obraz stanu żył i tętnic. Jest to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w celu wykrywania chorób naczyniowych. Można je wykonywać bezpiecznie także u dzieci i kobiet w ciąży. Diagnoza stanowi podstawę do przeprowadzenia leczenia. Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia okażą się niewystarczające, chirurg może skierować pacjenta na zabieg operacyjny.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni