Zobacz również:

Czym zajmuje się chirurg żył?

Czym zajmuje się chirurg żył?

Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specjalista zajmujący się udrażnianiem naczyń krwionośnych. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie operacyjne chorób wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Chirurg naczyniowy posiada również uprawniania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego tętnic i żył. Może zajmować się leczeniem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Chirurg żył - co leczy?
Chirurg żył zajmuje się na co dzień przede wszystkim diagnozowaniem, różnicowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Może pomagać zarówno w przypadku chorób o zaostrzonym, nagłym charakterze, jak również tych przewlekłych. Warto wiedzieć, że chirurg żył nie zajmuje się natomiast leczeniem naczyń sercowych oraz początkowego odcinka aorty wstępującej. Kompetencje te należą do kardiologów i kardiochirurgów. Wśród schorzeń jakimi zajmuje się chirurg żył znajdują się przede wszystkim choroby żył, takie jak:niewydolność żył, żylaki czy choroba zakrzepowa. Leczy również zmiany miażdżycowe, zwłaszcza te w kończynach dolnych i miażdżycach tętnic szyjnych. Inne schorzenia, z jakimi warto zgłosić się do chirurga naczyniowego to tętniaki, owrzodzenia żylne oraz zatory (zwłaszcza towarowość płucna).

W jaki sposób leczy chirurg żył?
Pomimo że nazwa specjalizacji wywołuje bezpośrednie skojarzenia z operacją, to chirurg naczyniowy może stosować również mało inwazyjne metody leczenia. Przede wszystkim jednak zajmuje się on diagnostyką chorób, przeprowadzając z pacjentem wywiad oraz wykonując odpowiednie badana. Chirurg żył może wykonać badanie USG Doppler, które pozwala uzyskać obraz stanu żył i tętnic. Jest to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w celu wykrywania chorób naczyniowych. Można je wykonywać bezpiecznie także u dzieci i kobiet w ciąży. Diagnoza stanowi podstawę do przeprowadzenia leczenia. Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia okażą się niewystarczające, chirurg może skierować pacjenta na zabieg operacyjny.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Ania
5/5
Ciekawe czy wcześniej była taka specjalizacja? Dzisiaj czytając o tych wszystkich nowoczesnych metodach leczenia, cieszy mnie że Ci wszyscy ludzie zmagający się z chorobami żył, mają po prostu łatwiej.
Maria
5/5
Badanie Dopplerowskie doskonała metoda, która dzięki świetnemu obrazowi jaki nam daje, pozwala skorzystać z najnowocześniejszych metod w walce z chorobą.
Weronika
5/5
Bardzo pomocny artykuł.
Kornelia
5/5
Chirurg żył pomógł mi w mojej chorobie zakrzepowej.
Kasia
5/5
Jeżeli ktokolwiek ma obawy co do stanu swojego zdrowia związanego z układem krwionośnym, powinien udać się na konsultacje do specjalistycznego gabinetu flebologicznego dr Paluch. Na miejscu bardzo dokładnie wyjaśniono mi problem choroby oraz zasadność dobranej metody leczenia.
Łukasz
5/5
Zmagam się od jakiegoś czasu z problemem żylaków, w tej kwestii polecam gabinet flebologiczny dr. Łukasza Palucha. Dzięki szybkiej diagnozie i dobranej metodzie leczenia, postęp w poprawie zdrowia jest bardzo widoczny.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (43 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (61 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Regularne kąpiele w zimnej wodzie gwarantują poz...
Usieciowany kwas hialuronowy do wolumetrii ZFill d...
Chirurg żył, inaczej chirurg naczyniowy to specj...
USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem pozwalają...
Refluks żylny to nic innego jak cofanie krwi w na...
Okrągłe, ciemnoniebieskie, słodkie i soczyste ...