Flebolog - specjalista od chorób żył

Flebolog - specjalista od chorób żył

Flebolog, czyli specjalista zajmujący się leczeniem chorób żył to lekarz, o którym nie każdy mógł usłyszeć. Flebologia wciąż stanowi jedną z nowszych dziedzin medycyny, jednak jak mało która rozwija się bardzo dynamicznie i prężnie. To dlatego, że schorzenia żył są jednymi z najczęściej występujących w społeczeństwie.

Flebolog - kim jest?
Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu patologii żylnych i związanych z nimi powikłań. Obszar medycyny w jakim działa, wywodzi się z chirurgii naczyniowej. Z uwagi na to, jak bardzo powszechne są problemy chorób żył, w ostatnich latach przywiązuje się coraz większą uwagę do ich prawidłowego diagnozowania i skutecznego leczenia. Flebolog pomaga pacjentom z chorobami, których stan ma postać ostrą (np. aktywne zapalenie żył) jak również przewlekłą (zespół pozakrzepowy). Zajmuje się również leczeniem zmian o charakterze estetycznym, takich jak pajączki.

Kiedy warto pójść do flebologa?
Z flebologiem warto umówić się w przypadku każdej dolegliwości ze strony układu żylnego. Osoby, które zauważają u siebie objawy żylaków czy hemoroidów często próbują działać na własną rękę. Niestety domowe metody nie zawsze działają, a ponadto wiele chorób dermatologicznych lub neurologicznych może naśladować patologie żylne, przez co schorzenie będzie nadal postępować. Istnieje wiele sytuacji, w których warto pójść do flebologa. Przede wszystkim powinny do tego skłonić objawy, które można zaobserwować w kończynach dolnych. Rozszerzone naczynka, powiększone żyły, a także obrzęk wokół kostek mogą wskazywać na problemy z prawidłową pracą żył. Jeśli dużo czasu spędzamy siedząc, alarmującym sygnałem może być uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza jeśli nasila się wieczorem.

Jak wygląda wizyta u flebologa?
Podczas pierwszej wizyty u flebologa, lekarz zazwyczaj ocenia problem oraz jego skalę. Dokonuje on tego na podstawie wywiadu z pacjentem, badania fizykalnego, a następnie dla szczegółowego zobrazowania stanu żył przeprowadza USG dopplerowskie. Jeżeli problem jest w początkowym stadium, lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne i wydać zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. W poważnych przypadkach może zaproponować zabiegi, np. skleroterapię lub laserowe zamykanie naczyń, a także leczenie chirurgiczne, jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Małgośka
5/5
Pamiętajcie, do lekarza flebologa trzeba wybrać się jak tylko zauważycie jakieś niepokojące zmiany u siebie. Wizyta, wywiad jak i sam zabieg nie należą do jakoś specjalnie nie przyjemnych.
Monika
5/5
Cieszy mnie to ogromnie, że dzisiaj istnieje tyle skutecznych metod w zwalczaniu różnorakich dolegliwości jakie niosą za sobą choroby żył. Tym bardziej, jako że nie rzadko problem ten ma podłoże genetyczne.
Weronika
5/5
Flebolog uratował mnie zabiegiem laserowym z moich uciążliwych pajączków na nogach.
Katarzyna
5/5
Dobry gabinet flebologiczny to nie tylko pomoc w dolegliwościach spowodowanych chorobą.
Joanna
5/5
U mnie pajączki pojawiły się w okolicy ud. Metoda światła lasera to okazała się najbardziej skuteczna w tej dolegliwości. Leczę się w gabinecie flebologicznym dr Palucha.

Zobacz również

Ocena: 4.6/5 (10 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)

Żylaki to dość nieprzyjemny problem nie tylko z...
Problemy z naczynkami dotyczą szerokiej grupy os...
Okrągłe, ciemnoniebieskie, słodkie i soczyste ...
Obrzęk tłuszczowy jest często postrzegany jako ...
Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym zma...
Masaż bańką chińską jest niezwykle popularnym...