Flebolog - specjalista od chorób żył

Flebolog - specjalista od chorób żył

Flebolog, czyli specjalista zajmujący się leczeniem chorób żył to lekarz, o którym nie każdy mógł usłyszeć. Flebologia wciąż stanowi jedną z nowszych dziedzin medycyny, jednak jak mało która rozwija się bardzo dynamicznie i prężnie. To dlatego, że schorzenia żył są jednymi z najczęściej występujących w społeczeństwie.

Flebolog - kim jest?
Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu patologii żylnych i związanych z nimi powikłań. Obszar medycyny w jakim działa, wywodzi się z chirurgii naczyniowej. Z uwagi na to, jak bardzo powszechne są problemy chorób żył, w ostatnich latach przywiązuje się coraz większą uwagę do ich prawidłowego diagnozowania i skutecznego leczenia. Flebolog pomaga pacjentom z chorobami, których stan ma postać ostrą (np. aktywne zapalenie żył) jak również przewlekłą (zespół pozakrzepowy). Zajmuje się również leczeniem zmian o charakterze estetycznym, takich jak pajączki.

Kiedy warto pójść do flebologa?
Z flebologiem warto umówić się w przypadku każdej dolegliwości ze strony układu żylnego. Osoby, które zauważają u siebie objawy żylaków czy hemoroidów często próbują działać na własną rękę. Niestety domowe metody nie zawsze działają, a ponadto wiele chorób dermatologicznych lub neurologicznych może naśladować patologie żylne, przez co schorzenie będzie nadal postępować. Istnieje wiele sytuacji, w których warto pójść do flebologa. Przede wszystkim powinny do tego skłonić objawy, które można zaobserwować w kończynach dolnych. Rozszerzone naczynka, powiększone żyły, a także obrzęk wokół kostek mogą wskazywać na problemy z prawidłową pracą żył. Jeśli dużo czasu spędzamy siedząc, alarmującym sygnałem może być uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza jeśli nasila się wieczorem.

Jak wygląda wizyta u flebologa?
Podczas pierwszej wizyty u flebologa, lekarz zazwyczaj ocenia problem oraz jego skalę. Dokonuje on tego na podstawie wywiadu z pacjentem, badania fizykalnego, a następnie dla szczegółowego zobrazowania stanu żył przeprowadza USG dopplerowskie. Jeżeli problem jest w początkowym stadium, lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne i wydać zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. W poważnych przypadkach może zaproponować zabiegi, np. skleroterapię lub laserowe zamykanie naczyń, a także leczenie chirurgiczne, jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Małgośka
5/5
Pamiętajcie, do lekarza flebologa trzeba wybrać się jak tylko zauważycie jakieś niepokojące zmiany u siebie. Wizyta, wywiad jak i sam zabieg nie należą do jakoś specjalnie nie przyjemnych.
Monika
5/5
Cieszy mnie to ogromnie, że dzisiaj istnieje tyle skutecznych metod w zwalczaniu różnorakich dolegliwości jakie niosą za sobą choroby żył. Tym bardziej, jako że nie rzadko problem ten ma podłoże genetyczne.
Weronika
5/5
Flebolog uratował mnie zabiegiem laserowym z moich uciążliwych pajączków na nogach.
Katarzyna
5/5
Dobry gabinet flebologiczny to nie tylko pomoc w dolegliwościach spowodowanych chorobą.
Joanna
5/5
U mnie pajączki pojawiły się w okolicy ud. Metoda światła lasera to okazała się najbardziej skuteczna w tej dolegliwości. Leczę się w gabinecie flebologicznym dr Palucha.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym zma...
Naczynia żylne można zaobserwować na niemal ca...
Przewlekłe lub nagłe bóle kręgosłupa są czę...
Pleśniawka, inaczej znana jako grzybica jamy ustn...
Wyroby uciskowe polecane są osobom, które zmagaj...
Diagnostyka żylaków kończyn dolnych jest koniec...