Do lekarza proktologa należy wybrać siÄ™, jeżeli pojawiajÄ… siÄ™ u nas objawy rozwijajÄ…cych siÄ™ chorób ukÅ‚adu pokarmowego oraz ukÅ‚adu wydalniczego. Nie należy lekceważyć odbiegajÄ…cych od normy objawów, które uprzykrzajÄ… nam codzienne życie. Uciążliwe uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego powinny być zdiagnozowane przez specjalistÄ™ w dziedzinie proktologii, nawet jeżeli jest to dla nas temat dość wstydliwy.
Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do proktologa?
Do proktologa należy umówić siÄ™ na wizytÄ™, gdy naprzemiennie mamy problem z biegunkami oraz zaparciami, a także nieregularnym i dość bolesnym wypróżnianiem siÄ™. Powodem do zmartwieÅ„ powinien być również ból w dolnej części jamy brzusznej, zmiana koloru oraz formy stolca, a także Å›wiÄ…d odbytu. Jednym z objawów wskazujÄ…cych na nieprawidÅ‚owoÅ›ci w ukÅ‚adzie pokarmowym lub wydalniczym jest również ból zlokalizowany w dolnej części jamy brzusznej.
Jakie badania wykonuje proktolog?
Na wizycie kontrolnej lekarz proktolog przeprowadzi wywiad, podczas którego dopyta siÄ™ o objawy, choroby wspóÅ‚istniejÄ…ce, prowadzony styl życia, a także uwarunkowania genetyczne i schorzenia najczęściej wystÄ™pujÄ…ce w rodzinie. Jednym z badaÅ„ wykonywanych przez proktologa jest dotykowa ocena struktury dolnego odcinka przewodu pokarmowego, która pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidÅ‚owoÅ›ci. Chociaż z pewnoÅ›ciÄ… dla pacjenta bÄ™dzie to badanie dość wstydliwe, to jednak należy pamiÄ™tać, że dla lekarza proktologa jest ono jednym z podstawowych narzÄ™dzi diagnostycznych. Lekarz proktolog może zlecić badanie endoskopowe, jeżeli bÄ™dzie chciaÅ‚ ustalić poziom zaawansowania choroby. Czasami konieczne jest również zrobienie badaÅ„ laboratoryjnych kaÅ‚u i krwi.
Leczenie proktologiczne, jak wyglÄ…da?
OczywiÅ›cie wszystko jest zależne od choroby oraz stopnia jej zaawansowania, jednakże najczęściej konieczne jest leczenie farmakologiczne w postaci maÅ›ci oraz czopków. Jeżeli mamy do czynienia z żylakami odbytu, czyli hemoroidami zazwyczaj stosuje siÄ™ maÅ‚oinwazyjne rozwiÄ…zania w postaci zabiegu skleroterapii lub laseroterapii. OczywiÅ›cie w leczeniu takich schorzeÅ„ niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, która pozwoli nam dbać o higienÄ™, a także regularność wypróżnieÅ„. Konieczne jest spożywanie odpowiedniej iloÅ›ci bÅ‚onnika, a także prebiotyków, które zajmÄ… siÄ™ regulacjÄ… flory bakteryjne jelit. W przypadku prawidÅ‚owej profilaktyki ukÅ‚adu pokarmowego i wydalniczego konieczna jest odpowiednia aktywność fizyczna, a także utrzymanie prawidÅ‚owej masy ciaÅ‚a.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni