Kiedy udać się do proktologa?

Kiedy udać się do proktologa?

Do lekarza proktologa należy wybrać się, jeżeli pojawiają się u nas objawy rozwijających się chorób układu pokarmowego oraz układu wydalniczego. Nie należy lekceważyć odbiegających od normy objawów, które uprzykrzają nam codzienne życie. Uciążliwe uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego powinny być zdiagnozowane przez specjalistę w dziedzinie proktologii, nawet jeżeli jest to dla nas temat dość wstydliwy. 

Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do proktologa?
Do proktologa należy umówić się na wizytę, gdy naprzemiennie mamy problem z biegunkami oraz zaparciami, a także nieregularnym i dość bolesnym wypróżnianiem się. Powodem do zmartwień powinien być również ból w dolnej części jamy brzusznej, zmiana koloru oraz formy stolca, a także świąd odbytu. Jednym z objawów wskazujących na nieprawidłowości w układzie pokarmowym lub wydalniczym jest również ból zlokalizowany w dolnej części jamy brzusznej. 

Jakie badania wykonuje proktolog?
Na wizycie kontrolnej lekarz proktolog przeprowadzi wywiad, podczas którego dopyta się o objawy, choroby współistniejące, prowadzony styl życia, a także uwarunkowania genetyczne i schorzenia najczęściej występujące w rodzinie. Jednym z badań wykonywanych przez proktologa jest dotykowa ocena struktury dolnego odcinka przewodu pokarmowego, która pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Chociaż z pewnością dla pacjenta będzie to badanie dość wstydliwe, to jednak należy pamiętać, że dla lekarza proktologa jest ono jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Lekarz proktolog może zlecić badanie endoskopowe, jeżeli będzie chciał ustalić poziom zaawansowania choroby. Czasami konieczne jest również zrobienie badań laboratoryjnych kału i krwi. 

Leczenie proktologiczne, jak wygląda?
Oczywiście wszystko jest zależne od choroby oraz stopnia jej zaawansowania, jednakże najczęściej konieczne jest leczenie farmakologiczne w postaci maści oraz czopków. Jeżeli mamy do czynienia z żylakami odbytu, czyli hemoroidami zazwyczaj stosuje się małoinwazyjne rozwiązania w postaci zabiegu skleroterapii lub laseroterapii. Oczywiście w leczeniu takich schorzeń niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, która pozwoli nam dbać o higienę, a także regularność wypróżnień. Konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, a także prebiotyków, które zajmą się regulacją flory bakteryjne jelit. W przypadku prawidłowej profilaktyki układu pokarmowego i wydalniczego konieczna jest odpowiednia aktywność fizyczna, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
Hanna
5/5
Wybrałam się do proktologa, gdy zauważyłam objawy rozwijającej się choroby układu pokarmowego.
Wiola
5/5
Częste biegunki i zaparcia to mój wstydliwy problem.
Angelika
5/5
Wizyta u proktologa pomogła mi w moim problemie z układem pokarmowym.

Zobacz również

Skleroterapia jest nowoczesnym zabiegiem i tzw. z...
Z problemem poszerzonych żył na rękach zmaga si...
Badanie dopplerowskie występuje pod nazwą USG Do...
Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler to urządzenie chłod...
Czy wiesz, że webinary są wybierane przez blisko...
Pojawiające się na nogach niebieskie lub czerwon...